Putinovi na Ukrajině nejde jen o obilí, zatím se to ale nezačalo moc zdůrazňovat, říká poradce prezidenta Petra Pavla

Dmitry Peskov a Vladimir Putin
Dmitry Peskov a Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2024

Ukrajina podle poradce a takzvaného prezidentova přítele po boku Petra Koláře očekává, že Rusko v letních měsících zahájí ofenzivu. Frontová linie je v zemi v současné době statická. Ukrajinská strana podle ostříleného bývalého diplomata potřebuje nadále širokou škálu externí podpory - a to od vojenské a materiální až po finanční. Redakci ŽivotvČesku.cz zajímalo, čeho chce ruský agresor mimo územních zisků dosáhnout. Z jeho slov vyplynulo, že silná obava plyne z možného konkurenčního prostředí.

Pokud jde o současný stav konfliktu na Ukrajině, tak z řady vyjádření expertů ani jedna strana není natolik silná, že by jednoznačně dokázala »urvat vítězství«. Mimo jiné to pro ŽivotvČesku.cz před pár dny vylíčil vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity.

Ukrajinským silám situaci komplikuje nedostatek munice, také omezená možnost doplňovat početní stavy. Právě nedostatek materiálních i lidských zdrojů je pro ukrajinské válečné úsilí podle něj momentálně nejpalčivějším problémem.

Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala bývalého diplomata a takzvaného »přítele po boku prezidenta« Petra Koláře, zda Rusku jde na Ukrajině o komodity, jako je obilí. Ukrajina je totiž předním vývozcem. Uvedl, že také, ale zájem je zejména o fosilní paliva.

"Ukrajina je kromě obilí a dalších užitkových plodin bohatou zemí s obrovskými zásobami zemního plynu. A to se zatím nezačalo nějak moc zdůrazňovat. Ukrajina má, a to je jeden z důvodů, proč ji Rusové napadli a proč ji chtějí ovládnout, obrovské zdroje fosilních paliv. To je nesporné. Takže zájem o to, aby ji mohli ovládnout a využívat její přírodní zdroje, tady samozřejmě je, minimálně aby zabránili tomu, že by Ukrajina začala těžit a konkurovat ruským fosilním palivům na světových trzích," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý diplomat a výrazný demokrat Petr Kolář, který byl dříve velvyslancem ve Švédsku, Irsku, Spojených státech, ale i Rusku. Od počátku se podílel na prezidentské kampani Petra Pavla a nyní je členem jeho poradenského týmu k zahraniční politice.

Podle experta Josefa Krause je pohledem do dalších týdnů vysoce pravděpodobné, že v nejbližším období lze očekávat ozbrojenou iniciativu spíše na ruské straně. Podle něj je patrně snaha využít aktuálního nedostatku munice na ukrajinské straně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.