Rakousko se porážet musí, není na co čekat. Viktor Ujčík promluvil o změnách v sestavě, produktivitě i detailech, které rozhodují zápasy

Viktor Ujčík
Viktor Ujčík
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2022

S touhle prohrou nepočítali trenéři, hokejisté ani fanoušci, o to víc bolí. Rakousko vůbec poprvé dokázalo s Českem bodovat a hned si připsalo vítězství po samostatných nájezdech. Ztráta bodů s papírovým outsiderem přitom může výrazně zkomplikovat postup do vyřazovacích bojů. Nejen o náladě v kabině promluvil pro ŽivotvČesku.cz bývalý skvělý útočník Viktor Ujčík (49).

Po nepovedeném zápase se Švédskem se čekala ofenzivní smršť, opak byl ale realitou. Za celý zápas vyslal národní tým na branku soupeře jen 25 střel, Rakousko v poslední minutě vyrovnalo a v nájezdech si připsalo druhý bod.

Přestože Češi celý zápas působili techničtěji, nedokázali si vytvořit souvislejší tlak, ve kterém by Rakušany přinutili k chybám. Houževnatý soupeř důrazně vzdoroval a připsal si historické vítězství.

Podle Viktora Ujčíka ale není na mistrovství světa čas litovat se nebo brečet nad rozlitou kaší. "Je to určitě nemilá porážka, se kterou se stoprocentně nepočítalo, co si budeme povídat, Rakousko se porážet musí. Hráči i štáb jsou ale zkušení, ještě dneska si to určitě rozeberou a pak to musejí hodit za hlavu, hrabat se v tom nemá smysl. Je ale potřeba si říct, proč se to stalo, co nám chybělo, a určitě musíme dávat víc gólů, jestli chceme vyhrávat. S produktivitou na mistrovství ostatně míváme problémy dlouhodobě. Nemůžeme dát prostě Rakousku jenom jeden gól…" popsal pro ŽivotvČesku.cz.

Jestliže většinu přípravných zápasů působil český tým pod novým finským trenérem Kari Jalonenem (62) agresivním dojmem a přehrával soupeře kombinací, proti Rakousku předvedl neradostný obraz posledních neúspěšných let často provázený až zoufalým kombinačním snažením podél mantinelu. Z toho ale góly nepadají…

"Vzhledem k tomu, že je to krátkodobý turnaj, tak trenér samozřejmě musí ukázat chyby a říct, co se nelíbilo, které situace hráči přehrávali, kdy se naopak málo tlačili do brány nebo málo stříleli, ale hlavně je povzbudit, případně samozřejmě najít jiné složení jednotlivých pětek. Navíc přijedou Davidové Pastrňák a Kämpf, máme dvě prohry po sobě, není na co čekat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz

"Po těch hráčích, kterým to nejde, bude nejspíš chtít zjednodušit hru, případně přijmout to, že není čas čekat na formu, hrát musí ti, kterým to jde. A je jedno, jestli jsou z extraligy, nebo NHL," dodal pro ŽivotvČesku.cz Viktor Ujčík.

Výsledek: Česko - Rakousko 1:2N
Branky: 17:59 Červenka - 59:23 Lebler, rozhodující nájezd Schneider

Příštím soupeřem českého týmu bude ve čtvrtek večer Lotyšsko, které v posledním zápase porazilo Norsko 3:2.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.