Reportér ČT se v Kyjevě dostal až k prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Udělal si s ním selfíčko. Je to odměna, vysvětlil novinář Josef Klíma
Česká televize dnes večer odvysílá rozhovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským (44). Na svém Twitteru to uvedl moderátor hlavní zpravodajské relace Události Michal Kubal (45) s tím, že půjde o společný rozhovor více evropských televizí. "Selfie většinou nedávám, ale udělám výjimku. Detaily večer na ČT24," uvedl Michal Kubal na Twitteru a připojil fotografii se Zelenským. Investigativní reportér Josef Klíma (71) pro ŽivotvČesku.cz okomentoval, zda jde v tomto případě o úspěšný novinářský »lov«.
"Myslím si, že to je díky tomu, že tam byl v Kyjevě náš premiér Petr Fiala, a tudíž jsou nám nakloněni víc než jiným zpravodajům, kteří tam nebyli. Je to odměna za to, že při nich stojíme více než jiné státy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz reportér Josef Klíma ohledně setkání reportéra s prezidentem Ukrajiny.
Cesta Petra Fialy (57) a jeho protějšků z Polska a Slovinska do Kyjeva obléhaného ruskou armádou se uskutečnila minulý týden. A má hodnotu mimořádně silného gesta. Je to navýsost symbolická akce, a to jménem celé Evropy. Tak ji chápe hlavní aktér tohoto příběhu, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Je to významná podpora. V okamžiku, kdy je náš Kyjev terčem vetřelců, je obzvlášť důležité a obzvlášť statečné být zde, mezi přáteli," uvedl po setkání.
Michal Kubal, který se přes pozici zahraničního zpravodaje stal od roku 2013 vedoucím celé zahraniční redakce České televize, se na Ukrajinu přesunul minulý týden. Od té doby ho diváci vidí každý večer v Událostech, kde reportuje z Kyjeva.
"Vysíláme dnes od 20:15 v rámci pořadu 90's ČT24, stopáž má být šedesát minut. Usilovali jsme o to posledních několik týdnů, je to společná aktivita v rámci Evropské vysílací unie," uvedla mluvčí České televize Karolína Blinková.
Michal Kubal po absolvování plzeňského gymnázia vystudoval Fakultu sociálních věd UK a v září roku 2003 se stal šéfem zahraniční redakce ČT. Během kariéry působil v řadě zemí, například v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Makedonii, Jugoslávii, Albánii, Pákistánu, Afghánistánu a Iráku.
V roce 2004 byl spolu s kameramanem Petrem Klímou a redaktorem Českého rozhlasu Vítem Pohankou unesen povstalci v Iráku, po čtyřech dnech byl propuštěn. V letech 2008 až 2012 byl zahraničním zpravodajem ČT v USA. Od ledna 2013 je opět vedoucím redaktorem zahraničního zpravodajství České televize a od roku 2016 moderuje i Události.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.