Reprodukční číslo znejistilo vládu. Chce přitvrdit. Roman Prymula promluvil o možných opatřeních

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 7. 2021

Reprodukční číslo epidemie ve středu poprvé od půlky dubna překročilo hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie. Lidem očkovaným jednou dávkou nyní stačí k prokázání bezinfekčnosti, aby od očkování uplynulo 21 dní. Proti mutaci delta je však v takovém případě účinnost vakcín asi 33 procent a plná ochrana podle odborníků nastupuje až dva týdny po očkování. Mezi novými pravidly od příštího týdne by mohla být i povinnost předložit test při návratu z dovolené. Kvůli tomu se ve středu mimořádně sejde vládní kabinet. "Myslím si, že nějaká opatření na to reagovat musí," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

V úterý testy v Česku odhalily 160 případů nemoci covid-19, téměř o polovinu víc než před týdnem, kdy jich bylo 112. Premiér Andrej Babiš (66) ve středu řekl, že chystaná opatření mají především zabránit nekontrolovanému šíření mutace delta.

Epidemiolog Roman Prymula je toho názoru, že by se měla uplatnit některá opatření. "Viděli jsme, jak to dopadlo o minulých prázdninách, kdy se nárůst začal podceňovat a bagatelizovat. A mohlo by to vést k tomu, že budeme úzce monitorovat, kde dochází k nakupení těch případů. Praha začíná mít v tomto vedoucí úlohu. Tedy opatření by neměla být celoplošná, ale měla by reagovat lokálně. Neměli bychom podceňovat návraty z dovolených. Jednak si myslím, že na dovolené by měli jezdit lidé, kteří jsou očkovaní plných schématem, tedy dvěma dávkami, protože se ukazuje, že jednodávková schémata příliš účinná nejsou. A druhá věc je, že minimálně po návratu bychom je měli jednou důkladně otestovat, abychom měli jistotu, že nedošlo k importu mutací, protože i když budou v relativně bezpečné lokalitě, tak to neznamená, že tam nebudou jiní turisté, kteří tu mutaci nemají. A to by byl problém, který by vedl k tomu, že jsme schopni zavléct virus k nám," řekl pro ŽivotvČesku.cz k současnému vývoji epidemie bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Covid-19 byl podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni druhou nejčastější základní příčinou úmrtí. Podlehlo mu 10.539 lidí, tedy více než osm procent zemřelých. Dalším lidem významně zhoršil zdravotní stav a přispěl k jejich dřívějšímu úmrtí. První základní příčinou smrti zůstala ischemická choroba srdeční, které podlehlo 19.171 osob, třetí cévní nemoci mozku (4196). Obecně tvoří nemoci srdce a cév příčinu 30 procent všech úmrtí. Celkem v loňském roce zemřelo přes 129.000 lidí, o 15 procent více než předloni.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.