Roman Prymula je přesvědčen, že tento týden stoupne počet nakažených. Děti chce vrátit do škol

Roman Prymula popsal pro ŽvČ, jak se vyhnout nákaze v zahraničí.
Roman Prymula popsal pro ŽvČ, jak se vyhnout nákaze v zahraničí.
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2020

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula má jasno v otázce, zda pustit děti škol či nikoliv. Zároveň je znepokojen tím, že lidé o Velikonocích nerespektavali vládní opatření a očekává nárůst nakažených.

"My potřebuje děti do škol vrátit. Bude o tom rozhodovat vláda, uvidíme jaký bude tlak ze strany rodičů... A podobné rozhodování jako tomu je teď, bude podle mě i v září a půjde o identický problém," řekl portálu Život v Česku Prymula

Důvodem, proč je přesvědčen, že by se děti měly vrátit do lavic, není promořování, ale komplexní školní systém a menší adaptace dětí na domácí výuku. "Máme nějaký systém, ve kterém jsou vysokoškoláci či středoškoláci se schopni vzdělávat distančně. U menších školáků o tom mám své pochybnosti. Myslím, že je na místě, aby do školy chodili," vysvětlil Prymula s tím, že touto otázkou se bude zabývat vláda.

Bude více nakažených

Přes Velikonoce řada lidí nerespektovala vládní opatření, policie ve statistikách uvádí, že nárůst pokut stoupl za velikonoční období o 50 procent, a to v případech, že se lidi shlukovali, pili na veřejnosti alkohol, nedodržovali nošení roušek... Prymula uvedl, že čeká kvůli takovému jednání nárůst nakažených.

"O jak velké číslo půjde, se nedá takhle kvantifikovat. Z pár obrázků na ulici se nedá odhadovat procentuální nárůst. Do toho bych se nepouštěl. Ale myslím si, že nárůst tam bude a musíme si počkat sedm až deset dnů," dodal epidemiolog, který už o víkendu uvedl, že pokud se denní růst nakažených bude pohybovat okolo 400, zpřísní se opět vládní opatření.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.