Roman Prymula: Promoření je nevyhnutelné. Nakazí se 60 procent Čechů

Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Roman Prymula varuje před lehkomyslností.
Foto: Reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 4. 2020

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se vrátil ke svému výroku o promoření populace. Uvedl, že jeho slova nebyla interpretována jednoznačně, a uvedl je na pravou míru.

Roman Prymula si pro web idnes.cz postěžoval, že jeho slova o promoření Česka mnozí nepochopili správně.

„Změnil jsem názor pouze ve věci budoucího výskytu koronaviru v populaci. Původní data hovořila o tom, že mezi lidmi bude nakonec kolem 15 procent nakažených. Ale jak jsme sledovali rychlost šíření, třeba i do domovů důchodců, tak to bude zřejmě mnohem více, až přes 60 procent," prohlásil uznávaný epidemiolog.

Prymula je přesvědčen, že virus se bude v tuzemsku vyskytovat i nadále. Bude také narůstat populační imunita společně s tím, jak se nemoc COVID-19 bude šířit.

Virus neodejde

„Nemyslel jsem to ale tak, že by tu došlo k nějakému skokovému šíření. Rozhodně nejdeme cestou Británie nebo Švédska," ubezpečil náměstek ministra vnitra.

Podle epidemiologa se koronavirem nakonec nakazí dvě až tři třetiny, a to během několika let.

„Virus neodejde. Teď se připravují studie, které by měly ukázat, kolik lidí už se nakazilo, kolik lidí nemělo příznaky. K dispozici už máme podobná data z Islandu. A ta hovoří, že na každého jednoho člověka, který příznaky má, vychází jeden další, který příznaky nemá," uzavřel pro idnes.cz.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.