Roman Prymula prozradil, jak to bude s rouškami ve školách. Při nákaze se zavírat nebudou

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 8. 2020

Plošné zavedení roušek ve veřejných vnitřních prostorech bylo odůvodněné. Ochrana úst a nosu je klíčovou zbraní proti šíření viru. Sníží míru rizika nákazy až čtyřikrát, domnívá se vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Roman Prymula. Teď promluvil o tom, jak sám vidí realitu, až se školáci vrátí do budov. A právě návrat dětí do škol je faktorem, kvůli kterému se roušky plošně vracejí do vnitřních prostor.

"V tuto chvíli nemáme moc opatření, která by dokázala snížit riziko přenosu, aniž bychom zatížili ekonomiku. Nasazení roušek od 1. září je jedno z opatření, u kterého můžeme diskutovat, jestli je vhodné k takovému termínu. Na druhou stranu začíná školní docházka a jde o obrovský počet osob, které budou cestovat zejména v městské hromadné dopravě a budou se zdržovat v dalších prostorách. A toto nařízení je v korolaci s ostatními zeměmi, kterou roušky podobně zavedly," vysvětlil uznávaný epidemiolog, že z pohledu zamezení šíření nákazy mají roušky logiku.

Podle Prymuly by nemělo dojít už k tomu, že by roušky byly nedostatkovým zbožím.

"Dominantně se budou používat roušky, které nejsou jednorázové, ale které se šily, tedy plátěné. Jejich sterilizace je možná. Jednorázových roušek si myslím, že by nebyl dostatek, byť v tuto chvíli jich máme asi 67 milionů v zásobách. Pokud bychom to měli nastavit, že by se měnily každý den, tak jde o zásobu krátkou," upřesnil muž, který byl klíčovou postavou v boji s epidemií v úvodu roku.

Nákaza se bude řešit po třídách

Pokud se ve školním objektu objeví nákaza, hygienici budou řešit jednotlivé případy. Nemělo by docházet k tomu, že se budou třídy či celá zařízení zavírat. "Bude to řešeno po třídách. Ani celá třída by se neměla dostat do karantény, ale půjde o konkrétní případy. Dopad je takový, že se budeme snažit, aby se do karantény nedostala celá třída či škola," zdůraznil Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zatím vláda nepočítá ani s variantou, že v případě, že půjde o exponenciální nárůst nakažených, přistoupí se k dalším plošným opatřením.

"Plošná opatření nejsou na pořadu dne. Budou se postupně realizovat opatření na úrovni jednotlivých regionů, jak tam bude narůstat riziko. Nemělo by jít o opatření plošná," vysvětli epidemiolog, který věří, že nařízení nošení roušek mimo školní třídy bude respektováno.

Sám si uvědomuje, že školáci se o přestávkách budou shlukovat a někteří budou mít i tendence nařízení nedodržovat. "Žádné opatření nejde vynutit stoprocentně, ale věřím, že to respektováno bude. Už s tím ohledem, že byla snaha dětem ulevit alespoň ve školních lavicích, aby roušku nemusely mít celý den na obličeji. Doufám, že ochrana úst a nosu bude dominantně využívána," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, podle nějž by vakcína mohla být s koncem roku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.