Reklama:

Roman Prymula řekl, jaký dopad by měla vlna válečných migrantů na šíření koronaviru v Česku

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 21. 2. 2022

Válka na Ukrajině by téměř jistě způsobila příliv migrantů do Evropy, což by zasáhlo i Českou republiku. Krom běžných problémů, které taková situace přináší, by se vlna uprchlíků mohla projevit i na vývoji koronavirové epidemie. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (58) popsal, co by se při takové situaci stalo.

Reklama:

Máme se bát, že by případná migrační vlna lidí z Ukrajiny zhoršila epidemiologickou situaci v Česku? Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula obavy brzdí. "Zatím není evidována nějaká mutace, která by hrozila tím, že bude z Ukrajiny importována," řekl pro ŽivotvČesku.cz Prymula. "A pokud k nějaké takové migraci skutečně došlo, tak si nemyslím, že by to příliš ohrožovalo naši populaci. Ukazuje se tady totiž, že ta míra proočkovanosti a míra imunity už je u populace poměrně vysoká, proto ta čísla jdou dolů, přestože veškerá opatření klesají. Problém by se tak mohl týkat těch migrantů, ale nepředpokládám, že by to znamenalo nějakou vysokou zátěž," dodal pro ŽivotvČesku.cz

Se scénářem migrační vlny počítá i ministerstvo vnitra, které současnou situaci u ukrajinských hranic monitoruje. Pokud by situace eskalovala, má připraveny bezpečnostní plány, které vznikly v roce 2014 při prvním ozbrojeném konfliktu v Doněcké a Luhanské oblasti. Ty řeší primárně ubytovací kapacity uprchlíků, sociální pomoc, stravování, ale také zvýšené nároky na složky integrovaného záchranného systému a vnitřní bezpečnost. Migrace Ukrajinců do Česka začala nabývat na intenzitě počátkem devadesátých let dvacátého století a od té doby se nadále zvyšuje. K 30. červnu 2021 žilo na území České republiky 183 250 občanů Ukrajiny.

Reklama:

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku přes 3,51 milionu případů koronaviru. Většina lidí se z nákazy vyléčila, zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19 evidují statistiky 38 257. Naočkovat proti závažnému průběhu covidu se v závěru minulého týdne nechalo 871 lidí. Menší zájem byl tento rok pouze 1. ledna, kdy bylo očkováno jen 62 lidí. Třetí posilující dávku dostalo v neděli 705 lidí, naopak první očkování podstoupilo pouze 33 zájemců. Dokončené očkování má v Česku 6,83 milionu lidí, posilující dávku dostaly téměř čtyři miliony z nich.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: