Andor Šándor odhadl délku případné války na Ukrajině a dopad použití jaderných zbraní. Pustil se i do Johnsona, který je podle něj mimo mísu

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 2. 2022

Britský premiér Boris Johnson je přesvědčen, že Rusko chystá největší válku v Evropě od roku 1945 a chce obklíčit ukrajinské hlavní město Kyjev. Uvedl to v rozhovoru s BBC. Napětí na Ukrajině za poslední dny výrazně stouplo. Západní země se obávají, že každým dnem může vypuknout válečný konflikt. Nikdo nemůže zaručit, že pokud by se tak stalo, že by se nevystupňoval až k použití jaderných zbraní. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta Andora Šándora (64), zda použití takového arzenálu je reálné a jak by konflikt dlouho trval, když by selhala veškerá diplomacie.

U hranic Ruska s Ukrajinou jsou každý den k vidění časté přesuny ruské techniky. Ukrajina si přeje mír, ale v případě ruského útoku se bude bránit. Proruští separatisté podle Kyjeva také za 24 hodin 136krát porušili příměří, což je dvakrát tak často jako za den předtím, kdy Ukrajina hlásila 66 takových incidentů. S odvoláním na vyjádření ukrajinské armády o tom informovala agentura Reuters, která v sobotu také informovala o tom, že Rusko uskutečnilo vojenské cvičení zaměřené na strategické jaderné zbraně.

Do napjaté situace vstoupil svým vyjádřením britský premiér, který varuje před konfliktem apokalyptických rozměrů. "Mám obavy, že plán, který vidíme, se týká něčeho, co by skutečně rozsahem mohlo být největší válkou v Evropě od roku 1945," uvedl Boris Johnson. Podle něj stejně jako podle amerického prezidenta Joea Bidena je hrozba ruské invaze bezprostřední.

Pokud by skutečně došlo ke konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, nic pozitivního by to jednoznačně nepřineslo. Zda by v nejčernějším scénáři mohl eskalovat až v použití zbraní hromadného ničení, nikdo přesně neví. Podle bezpečnostního experta by to ale představovalo konec.

"Zaprvé prohlášení premiéra Johnsona považuji za neuvěřitelnou šarádu, kdy bych mu snad odpustil i ty »chlastací« večírky v době lockdownu, ale co teď předvádí, je zcela mimo mísu. Tím, co říká, tak anticipuje, že by se do toho zapojilo NATO, které celou dobu říká, že do toho nepůjde," řekl bezpečnostní expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz ohledně prohlášení britského premiéra.

Pokud by došlo na válku, byla by dlouhá a neměla patrně vítěze. V případě použití jaderného arzenálu krátká a výsledek zcela jasný. "Pokud by hypoteticky takový konflikt začal, záleželo by na tom, zda by k použití jaderných zbraní došlo, či nikoliv. Ten konflikt by musely evidentně vést plnohodnotné armády a nedalo by se to odbýt jen nějakými leteckými údery či kybernetickými útoky, byla by to ale kombinace všeho. Ale tato válka by byla zničující a relativně dlouhá. Jaderná válka, pokud by k ní došlo, by znamenala konec světa a příští válku, tedy čtvrtou světovou, bychom vedli klacky a kamením," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor, jak by vypadaly možné scénáře, pokud by se ukrajinsko-ruská krize změnila ve válečný konflikt a selhala by veškerá diplomatická jednání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.