Roman Prymula: Virus neodejde, život bude jiný několik let. 10 tisíc nemocných už zůstane

Roman Prymula popsal pro ŽvČ, jak se vyhnout nákaze v zahraničí.
Roman Prymula popsal pro ŽvČ, jak se vyhnout nákaze v zahraničí.
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 4. 2020

Roman Prymula se obává, že Velikonoce zmaří měsíční snahu o zastavení koronaviru. Lidé už teď masivně porušují nařízení, které vláda ve čtvrtek mírně rozvolnila. Podle náměstka ministra zdravotnictví se musíme smířit s tím, že virus neodejde a život se do běžných kolejí nevrátí ještě několik let. Záležet ale bude také na vyvinutí vakcíny.

Velikonoce jsou podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymula časovanou bombou. „Lidé sundali roušky, vyrazili ven, shromažďují se u okének s nápoji. To může skončit špatně. Pokud se situace zhorší, nezachrání nás ani chytrá karanténa,“ řekl epidemiolog serveru idnes.cz.

Prymula kroutí hlavou nad tím, že si lidé vzali optimismus posledních dní až příliš k srdci. Vyhráno prý zdaleka není.

„Je to tikající bomba, virus je hodně infekční. To není žádné vymyšlené nebezpečí. Buďme opatrní. Uvidíme, jak se tohle uvolnění projeví za deset dnů, kdy budou k dispozici výsledky po této euforii. Mám z toho trochu obavy," prohlásil Prymula.

Tikající bomba

Zatím neexistuje lék ani vakcína, Prymula proto počítá s nejhorším.

„Pokud nebudeme mít lék a vakcínu, tak si musíme zvyknout na to, že tady v nějakém dlouhodobějším setrvalém stavu budeme mít 8 až 10 tisíc nemocných. Prostě si nějakou dobu budeme muset zvyknout, že nebudeme moci některé věci dělat jako dřív,“ myslí si epidemiolog.

"Dovedu si představit, že v tomto režimu dokážeme několik let žít, aniž by nás to úplně hendikepovalo. To znamená: bude se normálně pracovat, děti budou chodit do školy, ale zůstane v nás jakási obezřetnost," dodal pro idnes.cz

V Česku je přes 5700 nemocných, 123 lidí už nemoci COVID-19 podlehlo.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.