Roman Prymula zhodnotil současnou situaci ohledně léků. Spíše slyšíme sliby než reálná řešení, říká

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 6. 2023

Vláda minulý týden schválila návrh novely zákona o léčivech, která má pomoci omezit výpadky léků v českých lékárnách. Za nimi stojí podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vedle zvýšené nemocnosti hlavně selhání plánování výrobců léků. Podle novely budou muset zachovávat zásobu na měsíc či dva. U léků, které ministerstvo zařadí na zvláštní seznam, budou držet zásobu i distributoři léčiv. Redakce ŽivotvČesku.cz požádala exministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymulu, aby zhodnotil současnou situaci v rámci nedostatku léků v ČR. Z jeho slov vyplynulo, že situace přetrvává.

Návrh zákona zavádí pokuty za nedodržování nově stanovených povinností, pro lékárny až dva miliony korun, pro výrobce nebo distributory až pět milionů a za neoprávněné dodávání léku do zahraničí, takzvané reexporty, až 20 milionů korun.

Reexporty ale obvykle nejsou příčinou výpadků léků na trhu. Podle výrobců za ně může nedostatek některých účinných látek, materiálu na obaly a u antibiotik v posledních měsících i extrémní spotřeba. Někteří také léky přestávají dodávat, protože je pro ně výroba finančně neudržitelná.

"Bohužel, situace se stále nezlepšuje. Spíše slyšíme sliby než reálná řešení, protože tady stále chybí některé léky, dominantně to jsou antibiotika. Situace se zlepšila u preparátů, které se podávají jako antipyretika, to znamená léky podávající se proti zvýšené teplotě. U antibiotik se řeší stále velké nedostatky a lidé se dostávají do obtížné situace, kdy musí komunikovat se svým praktikem, zda bude daný preparát, či nikoliv. Praktik musí komunikovat s lékárnou a ukazuje se, že v ČR je velmi nerovnoměrné zásobování v léčivech, kdy v jedné lékárně lék může být, v druhé naopak není. To určitě není dobře," uvedl pro ŽivotvČesku.cz exministr.

Podle ministerstva nese vinu i špatné plánování nebo neplnění dodávek od některých výrobců. Výpadek mělo podle ministerstva v letech před covidem-19 každý rok asi 2000 ze zhruba 9500 registrovaných léků. Podle analýzy, která se zaměřila jen na léky, kde je více než jeden výrobce, mělo v posledních dvou letech 60 procent skupin léků, kde jsou rozdělené podle účinné látky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.