Reklama:

Roman Šmucler odhadl, proč jsou stále uzavřené restaurace, divadla či koncerty a je nutné čekat

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 4. 2021

Opatření proti epidemii se v České republice naposledy měnila s koncem nouzového stavu 12. dubna. Skončil zákaz cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Do škol se vrátili žáci prvního stupně a do školek předškoláci. Podle ministrů by mělo mezi jednotlivými kroky při rozvolňování vždy 14 dní, aby byl čas vyhodnotit dopady předchozích úprav. Podle lékaře Romana Šmuclera (51) by se v současnosti řada věcí mohla urychlit, na druhou stranu chápe, že epidemie je dnes už spíše politická záležitost. "Jak jsme měli různé vlny a vždy, když se zhoršila čísla, tak to někdo odskákal, takže jen těžko očekávat, že někdo půjde s kůží na trh," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který během první vlny epidemie byl členem Ústředního krizového štábu.

Reklama:

Premiér Andrej Babiš (66) v pátek odmítl, že by už existovaly konkrétní návrhy či sliby. V neděli premiér uvedl, že koncem týdne by se mohl rezervační systém pro očkování proti nemoci covid-19 rozšířit na lidi ve věku od 60 let. O stavu epidemie bude jednat i dopolední vládní rada pro zdravotní rizika. Česko by mělo podle premiéra do konce června dostat očkovací dávky pro více než 5,6 milionu lidí, pokud budou dodavatelé spolehliví. V současnosti lidé nejvíce čekají, až se rozvolní některé služby a obchody, ale třeba i obecně kultura.

"V pohodě je z hlediska těch, kteří epidemii řídí, to mít zavřené a čekat do léta. Ale je to tak, že řada věcí jako třeba fotbaly, koncerty by mohly být otevřené. Jak jsme měli různé vlny a vždy, když se zhoršila čísla, tak to někdo odskákal, takže jen těžko očekávat, že někdo půjde s kůží na trh," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, že jen těžko si někdo bude chtít vzít na zodpovědnost případné vzedmutí páté vlny epidemie.

Reklama:

"Oficiálně není povoleno nic, ale lidé už roušky venku nedodržují. Tu nemoc znají, takže třeba v MHD či vnitřních prostorách to respektují. Když policisté potkají někoho venku bez roušky, už to neřeší. To samé děti, které běhají v parku, ale ve skutečnosti při sportování musejí mít od sebe nějakou vzdálenost 10 metrů, za dva týdny to snad má být šest. Pokud jde o možnost, že by se otevřely restaurace, tak PCR test, který by umožnil vstup, je nesmysl. Výhodou toho antigenu je, že je hned. Druhá věc je, že máme jeden a půl milionu očkovaných, svým způsobem jsou 2 až 3 miliony lidí, kteří by mohli normálně fungovat, když se k tomu přidají ti, kteří se nechají testovat, tak by řada věcí mohla normálně běžet," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler svůj pohled na současnou dobu.

Zdravotníci v České republice od prosincového začátku očkování rozdali k sobotnímu večeru 2,449 milionu dávek, ukončené očkování druhou dávkou má přes 856.000 lidí. Babiš dnes připomněl, že v nynějším týdnu ve čtvrtek lidé dostali dosud nejvíc dávek v jednom dni, víc než 70.000. V polovině března ale premiér mluvil o cíli očkovat po Velikonocích 100.000 lidí denně.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: