Roman Šmucler odhadl, proč jsou stále uzavřené restaurace, divadla či koncerty a je nutné čekat

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 4. 2021

Opatření proti epidemii se v České republice naposledy měnila s koncem nouzového stavu 12. dubna. Skončil zákaz cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Do škol se vrátili žáci prvního stupně a do školek předškoláci. Podle ministrů by mělo mezi jednotlivými kroky při rozvolňování vždy 14 dní, aby byl čas vyhodnotit dopady předchozích úprav. Podle lékaře Romana Šmuclera (51) by se v současnosti řada věcí mohla urychlit, na druhou stranu chápe, že epidemie je dnes už spíše politická záležitost. "Jak jsme měli různé vlny a vždy, když se zhoršila čísla, tak to někdo odskákal, takže jen těžko očekávat, že někdo půjde s kůží na trh," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který během první vlny epidemie byl členem Ústředního krizového štábu.

Premiér Andrej Babiš (66) v pátek odmítl, že by už existovaly konkrétní návrhy či sliby. V neděli premiér uvedl, že koncem týdne by se mohl rezervační systém pro očkování proti nemoci covid-19 rozšířit na lidi ve věku od 60 let. O stavu epidemie bude jednat i dopolední vládní rada pro zdravotní rizika. Česko by mělo podle premiéra do konce června dostat očkovací dávky pro více než 5,6 milionu lidí, pokud budou dodavatelé spolehliví. V současnosti lidé nejvíce čekají, až se rozvolní některé služby a obchody, ale třeba i obecně kultura.

"V pohodě je z hlediska těch, kteří epidemii řídí, to mít zavřené a čekat do léta. Ale je to tak, že řada věcí jako třeba fotbaly, koncerty by mohly být otevřené. Jak jsme měli různé vlny a vždy, když se zhoršila čísla, tak to někdo odskákal, takže jen těžko očekávat, že někdo půjde s kůží na trh," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, že jen těžko si někdo bude chtít vzít na zodpovědnost případné vzedmutí páté vlny epidemie.

"Oficiálně není povoleno nic, ale lidé už roušky venku nedodržují. Tu nemoc znají, takže třeba v MHD či vnitřních prostorách to respektují. Když policisté potkají někoho venku bez roušky, už to neřeší. To samé děti, které běhají v parku, ale ve skutečnosti při sportování musejí mít od sebe nějakou vzdálenost 10 metrů, za dva týdny to snad má být šest. Pokud jde o možnost, že by se otevřely restaurace, tak PCR test, který by umožnil vstup, je nesmysl. Výhodou toho antigenu je, že je hned. Druhá věc je, že máme jeden a půl milionu očkovaných, svým způsobem jsou 2 až 3 miliony lidí, kteří by mohli normálně fungovat, když se k tomu přidají ti, kteří se nechají testovat, tak by řada věcí mohla normálně běžet," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler svůj pohled na současnou dobu.

Zdravotníci v České republice od prosincového začátku očkování rozdali k sobotnímu večeru 2,449 milionu dávek, ukončené očkování druhou dávkou má přes 856.000 lidí. Babiš dnes připomněl, že v nynějším týdnu ve čtvrtek lidé dostali dosud nejvíc dávek v jednom dni, víc než 70.000. V polovině března ale premiér mluvil o cíli očkovat po Velikonocích 100.000 lidí denně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.