Roman Šmucler odmítl masivní návrat válečných uprchlíků z Ukrajiny domů. 70 procent jich tady zůstane. ČR vsadila na to, že z nich udělá Čechy

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 4. 2022

Podle OSN z Ukrajiny od začátku ruské invaze 24. února uprchly více než čtyři miliony lidí, zhruba polovina z nich do Polska. V České republice je podle interpretace zástupců vlády zhruba 300 tisíc příchozích. Skutečný počet bude ale zřejmě vyšší. Ministr vnitra Vít Rakušan (43) uvedl na začátku dubna, že podle odhadů do Česka kvůli válce přicestuje z Ukrajiny půl milionu až 550 000 lidí. Obavu by mohlo u některých firem s nedostatkem personálu vyvolat, pokud by došlo s koncem války k odlivu Ukrajinců se schopností se pracovně uplatnit na českém trhu. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz k tématu odpověděl lékař Roman Šmucler (52).

V ČR by podle dosavadních informací měla být víc než třetina dětí do 15 let, čtyři pětiny dospělých jsou ženy. Počet udělených víz za účelem dočasné ochrany v uplynulém týdnu postupně klesal, uvedlo ministerstvo vnitra. Nejvíce uprchlíků před válkou je dlouhodobě v Praze.

Z vyjádření politiků se dá porozumět, že rychlá integrace lidí z Ukrajiny, kteří opustili svou zemi kvůli válečnému konfliktu, je výhrou, a to v rámci odlehčení sociálního systému a uplatnění na domácím pracovním trhu.

Objevují se ale hlasy, které upozorňují na variantu, že řada Ukrajinců se bude chtít po válce vrátit zpět domů a může dojít k odlivu těch, kteří se v systému částečně začali uplatňovat či plně uplatnili a přestali být závislí na sociálním systému. Jaký bude ale skutečný počet a kdy válka skončí, není lehce odhadnutelné. Také se mluví o možnosti, že řada lidí z Ukrajiny se zkušenostmi ve zdravotnictví půjde pomoct »rehabilitovat« rozpadlý systém v rodné zemi.

"Po válce se předpokládá, že Ukrajina bude mít obrovské problémy, protože jim střední a vzdělaná třída odešla s konfliktem do okolních zemí. Povolat je zpět nemohou, doktory není možné povolat. Mohou dát z Ukrajiny směrem k lékařům nějakou emoční výzvu ve smyslu - vraťte se domů, ale to je celé," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory v rámci dotazu redakce, jak pravděpodobný je odliv lidí s potenciálem rychlé integrace.

"Největší pomoc Ukrajině by byla, kdybychom jejich lidem tady dali přístřeší, když to řeknu takto, a pak jim je vrátili zpět a země by se stala plně demokratickou zemí, což se jí bude dařit. Tady je ale oproti tomu snaha, aby tady ti lidé zůstali, děti se co nejrychleji integrovaly a během roku se z nich všech stali Češi. Odhady jsou, že 70 procent jich tady zůstane, ale je jisté, že část se jich vrátí. Česká republika vsadila na to, že většina jich tady zůstane, a snažíme se z nich udělat Čechy," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz jeden z pohledů, o kterých se v obrysech silně mluví, Roman Šmucler.

Generální ředitel pro zaměstnanost Evropské komise Joost Korte v pátek v Praze uvedl, že Česko by mohlo na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny použít nevyužité peníze z unijních operačních programů. Návrh počítá s 40 eury (zhruba 975 Kč) týdně na jednoho uprchlíka po dobu tří měsíců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.