Roman Šmucler vyjmenoval následky válečné uprchlické vlny. Vznikne nový národ, budeme více Ukrajina, říká

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 3. 2022

Do České republiky podle čtvrtečního prohlášení premiéra Petra Fialy (57) dorazilo 270 tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny. A počty nadále rostou. Podle lékaře Romana Šmuclera (52) dojde k tomu, že masivním přílivem utečenců před válkou se ČR posune více do východní kultury. Někteří z Ukrajinců se už do rodné země nevrátí. "Budeme více mentálně Ukrajina a budeme více emotivní, bude nás méně zajímat stát, více se budeme zajímat o rodinu a podobně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Předpokládá se, že skutečný počet ukrajinských uprchlíků v ČR je mnohem vyšší, než udávají oficiální údaje. "Myslím si, že se naše země mentálně posune dál směrem do východní Evropy. My jsme byli taková země v éře, kterou považuji za slavnou, to znamená konec 19. století, nějak začleněni do toho Západu. Měli jsme tu řadu významných firem a měli jsme tady velkou německou menšinu. Tu jsme odsunuli a dostali se do ruského bloku, nikoho by nikdy nenapadlo, že jsme východní Evropa, všichni nás chápali, že jsme součást západního světa, proto jsme pro ně nějaká nejasná země, která začíná v Chebu a končí v Chabarovsku," přiblížil Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz, co se jeho pohledem v posledních letech stalo na území ČR.

Do Polska od začátku ruské invaze uprchly už více než dva miliony běženců z Ukrajiny. Slovensko začátkem tohoto týdne hlásilo příchod přes 200 tisíc ukrajinských uprchlíků.

"Postupně se víc a víc měníme, v posledních 150 letech se obyvatelstvo dramaticky měnilo a měníme se dál. Vznikne nový národ kombinací nových lidí, kteří sem přichází, mají děti a společnost bude jiná. Nechci říkat, že horší, ale budeme více mentálně Ukrajina a budeme více emotivní, bude nás méně zajímat stát, více se budeme zajímat o rodinu a podobně," vyjmenoval Roman Šmucler následky uprchlické vlny.

Spolková policie od začátku války na Ukrajině zaznamenala v Německu přes 200.000 ukrajinských uprchlíků. Oznámilo to dnes spolkové ministerstvo vnitra. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNCHR) z Ukrajiny od začátku konfliktu uprchly už více než tři miliony lidí. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.