Romové z Británie berou Česko útokem. Máme strach z koronaviru, hájí svůj úprk

Romové se bojí koronaviru, berou Česko útokem
Romové se bojí koronaviru, berou Česko útokem
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2020

Čeští a slovenští Romové, kteří zkoušeli svoje štěstí v Británii, se teď hromadně vracejí do vlasti. Nevěří totiž opatřením londýnské vlády proti koronaviru. Zpátky domů je tak dohnal strach z možné smrti. Informovaly o tom Seznam Zprávy.

Romové, kteří před lety odešli do ciziny, teď berou Česko útokem. Do vlasti se jich vracejí stovky, nevěří britským opatřením proti koronaviru.

"Čechům a Slovákům tady v Británii se strašně líbí, jaká opatření byla přijata v České republice a na Slovensku, hlavně co se týče nošení roušek a zákazu vycházení a všech tady těch věcí," řekl Seznam Zprávám romský aktivista Petr Torák.

Čeští Romové nechápou, proč Britové tolik nenosí roušky. Necítí se v ostrovním království bezpečně. "Samozřejmě v kombinaci s počtem obětí nového typu koronaviru a počtem nakažených samozřejmě spousta lidí začala panikařit a řekla si: Ne, v Česku a na Slovensku nám bude lépe, budeme v bezpečí," uvedl Torák.

Chtějí se vrátit

Až koronavirové nebezpečí pomine, chtějí se Romové podle Toráka "za lepším" do Británie vrátit. Dokonce si tam nechávají věci, do Česka odcházejí pouze kvůli koronaviru.

"U těch, s nimiž jsem se bavil, to je opravdu dočasné, je to jen než přejde tady ta pandemie a pak se vrátí zpátky do Anglie, takže si všechno nechávají tady, ale tam se v podstatě jedou ukrýt před nebezpečím," dodal romský aktivista.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.