Rostou pravé hřiby. Zkušení mykologové prozradili, kam na ně vyrazit a kde je šance mizivá
Na přelomu května a června se začínají objevovat první hřibovité houby a rozhodně má smysl vzít košík a zkusit štěstí. Zkušení houbaři a mykologové ale ví, že houby zatím nerostou masově a je třeba je opravdu hledat. "Na jaře určitě nemá smysl hledat hřibovité houby v jehličnatých lesích. Chce to vyrazit do listnatých lesů, kde rostou duby a habry," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mykolog Vladimír Antonín.
Skončila sezóna smržů a začínají se objevovat první hřibovité houby. Podle mykologů ale nemá smysl chodit do jehličnatých lesů. Velkou šanci na zajímavý úlovek nabízí prosvětlené listnaté lesy, kam se dostane dostatek slunečních paprsků.
"Pořád jsou relativně chladná rána, ale až se trochu oteplí, tak hřiby porostou hodně. Na jaře určitě nemá smysl hledat hřibovité houby v jehličnatých lesích. Chce to vyrazit do listnatých lesů, kde rostou duby a habry. Zajímavé jsou také hráze rybníků, kde rostou duby. Tam je výhoda, že jde o otevřený prostor, na stanoviště dopadá více slunečních paprsků a ta lokalita je teplejší. Obecně se ví, že hráze rybníků jsou na hřiby dubové skvělé," prozradil pro ŽivotvČesku.cz svůj tip mykolog Vladimír Antonín. Mezi houbaři jsou oblíbené hlavně hráze jihočeských rybníků. Právě tam vyráží za prvními hřiby dubovými, které se už i letos začaly objevovat.
"Hřiby dubové už skutečně začínají a nalézt se dají také hřiby borové, viděla jsem je v Pošumaví. Objevují se také kozáci, je jasné, že sezóna hřibovitých hub právě začíná. Vzhledem k deštivému počasí je bohužel také vysoká aktivita slimáků. Na přírodě je vidět, že chybí teplo," řekla pro ŽivotvČesku.cz mykoložka Tereza Tejklová, která si myslí, že letos je vody až příliš. "Každý rok řešíme, že je málo vody. Teď by to chtělo naopak více slunce a pořádně to vypukne," dodala mykoložka pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.