Rozhodující úder války bude o nahromadění zbraní. Rusku dřív dojdou vojáci než Ukrajině západní munice, uvedl bezpečnostní expert

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2022

V posledních dnech i týdnech mnohokrát zmiňované datum 9. května se blíží, stejně tak jako čekání na velkou bitvu, ve které bude chtít Rusko dosáhnout převratnějšího vítězství, které bude následně prezentovat svým občanům jako úspěch. Ukrajina má samozřejmě zcela opačné plány a chce pokročit ve vytlačování invazních sil z dobytého území. K rozhodujícímu úderu by mohlo té či oné straně pomoci nahromadění nových zbraní. Jak dlouho zvládne Západ Ukrajinu vyzbrojovat, popsal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.


Když Rusko začalo masivně přesouvat své jednotky na východní frontu, obecně se očekávalo, že stěžejní bitvou bude ta o Donbas, stejně tak jako to, že Rusko bude chtít dosáhnout významnějšího úspěchu do 9. května, kdy slaví Den vítězství.

Místo toho zatím z různých bojišť na Ukrajině přicházejí zprávy jen o drobných posunech na jednotlivých frontách a ruský úspěch je v nedohlednu. "Úspěchem by pro ně bylo třeba obsazení Charkova nebo celého území Doněcké a Luhanské republiky, což je ale úplně mimo jejich schopnosti. I kdyby se jim podařilo postoupit, tak maximálně obsadí nějaká města, která polovina Rusů nenajde na mapě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Rusko nicméně soustředilo severovýchodně od Charkova desítky transportních i bojových vrtulníků, které by mu měly pomoci v pokusu o průlom od severu ve snaze dobýt zbývající část Donbasu. Ukrajinská armáda už má ale k dispozici většinu amerických houfnic dlouhého dostřelu, kterými může ničit vzdálenější ruské pozice včetně dělostřelectva. Americký ministr obrany Lloyd Austin začátkem týdne uvedl, že Ukrajinci už tyto houfnice, které zasahují cíle vzdálené až 40 kilometrů, úspěšně v bojích s ruskou armádou využívají.

Rozhodující otázkou dalšího vývoje války a doby jejího trvání může být přitom právě to, jak dlouho Západ zvládne Ukrajině dodávat zbraně. "Dodávky mohou trvat ještě měsíce, rozhodně Rusku dřív dojdou vojáci, než by Ukrajině došla západní dělostřelecká munice. Pokud se ale ptáte, jestli se konflikt v této intenzitě může přelít do roku 2023, tak v žádném případě ne. Žádná země na světě nemá kapacity na to, aby vedla válečný konflikt v této intenzitě tak dlouho, to je vyloučené. Do léta by se to protáhnout mohlo, ale to už by se Rusko začalo rozpadat," uvedl analytik s tím, že si neumí představit zásadní ruský úspěch v nejbližších dnech, respektive do zmiňovaného 9. května.

"V předchozích dvou týdnech postupovali velmi pomalým tempem a Ukrajincům se naopak dařily protiofenzivy," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.