Rozhovor s Milošem Zemanem o přijetí eura: Zásadním odpůrcem nejsem, koruna je ale symbolem suverenity. Není důvod nekonat referendum

Ivana Zemanová a Miloš Zeman
Ivana Zemanová a Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2024

Rozhovor: Bývalý prezident, ekonom a prognostik Miloš Zeman v exkluzivním rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz podrobně hodnotí argumenty pro a proti přijetí eura. Neodmítá v této věci všelidové hlasování a vyvrací tezi, že euro automaticky znamená vylepšení ekonomických a sociálních ukazatelů v naší vlasti. Otázku společné evropské měny v Česku otevřel svým novoročním projevem Zemanův nástupce na stolci na Pražském hradě Petr Pavel.

Pane prezidente, s úvodem roku se znovu rozhořela debata o přijetí eura v České republice. Kde vidíte výhody a nevýhody společné evropské měny?

Euro je bezesporu téma, o kterém diskutují především ekonomové, ale také někteří političtí laici. Jsou důvody pro a proti přijetí eura. Důvodem pro je odstranění tzv. transakčních nákladů, zjednodušeně řečeno zrušení směnáren a odstranění nákladů na tyto směnárny. Pokud jde o důvody proti, jsou v zásadě dva. První, že v současné situaci existuje tzv. evropský stabilizační mechanismus, který opět zjednodušeně řečeno znamená, že by čeští daňoví poplatníci museli v případě přijetí eura případně hradit řecké dluhy. Druhý důvod spočívá v tom, že když se podíváme na nástroje, které má česká ekonomika k dispozici, tak jedním z těchto nástrojů v krizových situacích je změna kurzu koruny - buď devalvace, nebo naopak revalvace. A samozřejmě, že zavedením eura země přichází o tento suverénní nástroj ekonomické politiky. 

A váš osobní postoj k zavedení eura v naší zemi je jaký?

Sám nejsem zásadním odpůrcem zavedení eura, ale za určitých konkrétních podmínek, které dosud nebyly splněny. A kromě toho bych dodal, že dlouhodobé časové řady, což málokdo ví, paradoxně ukazují, že země eurozóny mají nižší ekonomický růst, vyšší míru inflace, dokonce i vyšší míru nezaměstnanosti než země, jako je například Švédsko, které euro nepoužívá. Takže vykřiknout něco bez důkladné analýzy je samozřejmě velice snadné, u laiků je to dokonce i pochopitelné a obvyklé. Ale dával bych přednost názorům odborníků před názorem laiků.

Co domácnosti, které se na euro dívají optikou peněženek svých rozpočtů? 

Chtěl bych připomenout německou zkušenost, že když bylo zavedeno euro, tak ho domácí publikum překřtilo na tzv. teuro, protože došlo ke zdražení při přepočtu z marky na euro.

Argumentem proti může být tradice koruny, a to už od dob Rakouska-Uherska. Je koruna určitým národním symbolem?

Je to otázka jisté historické kontinuity, v daném případě s rakouskou korunou. Byly návrhy, aby byla nová měna, která by se jmenovala »sokol«. Znělo by to hezky, protože sokolská tradice u nás rovněž existuje. Ale ustoupilo se od toho a koruna se od té doby stala jedním ze znaků suverénního národního státu.

Je namístě referendum o přijetí eura? Odpůrci tvrdí, že závazek přijmout euro jsme potvrdili už v referendu o vstupu do EU.

Závazek tam samozřejmě existuje, ale neobsahuje konkrétní časový termín. A i tak není důvod, aby se k tomu případně konalo referendum.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.