Rozlišit chřipku od covidu téměř nelze, říká primář Pavel Dlouhý. Upřesnil, pro koho je výhodné se očkovat proti oběma nemocem

Primář Pavel Dlouhý
Primář Pavel Dlouhý
Foto: Se svolením Krajské zdravotní
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 9. 2021

Odborníci se shodují na tom, že ačkoliv na sebe covid-19 v posledním roce a půl strhává pozornost, je třeba se mít na pozoru i před chřipkou. I ta může mít především pro rizikové skupiny lidí fatální následky. Panuje shoda na tom, že stejně jako proti covidu, i proti chřipce je poměrně účinnou zbraní očkování. "Spolu s vakcinology říkáme, že se hodí, že budeme od 20. září nabízet třetí dávku proti covidu. Vakcína proti chřipce bude k dispozici do prosince a jsou důkazy na to, že dobře funguje podání obou očkovacích látek v jeden den," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. Upřesnil také, podle čeho lze tyto dvě nemoci odlišit a jak se chovat v případě nákazy.

Denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou nepřetržitě od konce srpna a sezóna respiračních onemocnění pomalu začíná. Přestože chřipka se v loňském roce příliš nevyskytovala, rozhodně nejde o nebezpečí, které by bylo radno podceňovat. Bohužel chřipka od covidu-19 se dá rozeznat jen dle maličkostí, příznaky jsou jinak v podstatě totožné.

"Příznaky chřipky a covidu jsou si velmi blízké, toho se samozřejmě bojíme, obzvláště lékaři v první linii. Vedli jsme velkou debatu s praktickými lékaři pro děti a dorost, kteří už teď hlásí pozvolný nárůst respiračních infekcí různého druhu. Pro všechny praktiky bude velmi obtížné rozhodovat, kdo by mohl případně mít covid a koho je třeba otestovat, izolovat a trasovat. Odlišení mohou pomoct jen drobnosti, například to, že u chřipky není ztráta čichu a chuti, to je unikátní projev covidu. Většina ostatních příznaků je ale stejná, klinicky to rozlišit nelze," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář Pavel Dlouhý.

Ať už člověk nakazí chřipkou či covidem, zásady by měl dodržovat stejné. "Pravidla, jak se zachovat, jsou v podstatě stejná. Léčba chřipky je pouze příznaková, přímo protivirové léky nejsou nějak zásadním přínosem a navíc nejsou většinou ani hrazeny pojišťovnou, to jen v omezených případech. V okamžiku, kdy je stav pro pacienta takový, že se necítí na to, aby byl doma, je potřeba vyhledat lékaře," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař, jak se při nákaze chovat.

Už v pondělí začnou očkovací centra podávat třetí dávky vakcíny proti covidu osobám, které první dvě dávky dostaly minimálně před 8 měsíci. Kdo si na třetí dávku může zajít k praktickému lékaři, měl by podle primáře infekčního oddělení zvážit, že si ve stejný den nechá aplikovat vakcínu jak proti covidu, tak proti chřipce.

"My jsme trošku ukolébaní tím, že v minulé sezóně bylo chřipky velmi málo a pozornost směrem k ní trochu ochabla. Máme strach z covidu, ale jistě i chřipka může mít závažný průběh. Opět mluvíme o skupinách ohrožených osob, jsou to v podstatě stále stejné skupiny lidí. Spolu s vakcinology říkáme, že se hodí, že budeme od 20. září nabízet třetí dávku proti covidu. Vakcína proti chřipce bude k dispozici do prosince a jsou důkazy na to, že dobře funguje podání obou očkovacích látek v jeden den. Do jednoho ramene proti chřipce, do druhého proti covidu. Ohrožené skupiny z toho budou mít jednoznačný profit," vysvětlil výhody dvojího očkování Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz.

Lékaři nadále řeší, jak se vypořádat s přicházející další vlnou, diskutují ale i o jiných nemocech. "My jsme právě skončili s Národním kongresem infekčních nemocí, což je setkání 250 odborníků. Téměř tři dny jsme jednali nejen o covidu a sdíleli jsme zkušenosti z 18 měsíců. Diskutovali jsme doporučené postupy, plány na očekávanou podzimní vlnu i podávání třetí dávky. Bylo to intenzivní odborné fórum. Samozřejmě jsme probírali i jiné infekce, svět nezačal ani neskončil covidem," dodal primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.