Reklama:

Rus se zastaví tam, kde dostane přes prsty, říká bezpečnostní expert a politolog Kraus. Odhadl, kdo další by mohl být na řadě

Vladimir Putin a Sergej Šojgu
Vladimir Putin a Sergej Šojgu
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2024

Komentář: Ukrajina se brání ruské agresi už déle než dva roky a nynější problémy s municí jsou podle médií nejhorší od vypuknutí války. V současnosti se mluví o chystané letní ofenzívě Putinova režimu, která může představovat významnou hrozbu. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím oslovila uznávaného odborníka na ozbrojené konflikty - vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity - a to s dotazem, zda platí řečnické, že »Rus se po Ukrajině nemusí zastavit«. Z jeho slov vyplynulo, že imperialistické rozpínání Ruska je historicky danou skutečností.

Reklama:

Ve shodě s dotazem, který redakce položila mezinárodně uznávanému expertovi Krausovi, deník The Telegraph píše, že po stovky let dominovalo pozemním bojům dělostřelectvo a Rusko šlo do války proti Ukrajině s dvojnásobným počtem dělostřeleckých zbraní. Převahu však poskytuje množství nábojů a ten, kdo bude mít více munice, pravděpodobně zvítězí. To je i důvod, proč je muniční iniciativa vedená Českem tak důležitá pro přežití Ukrajiny.

Ale zpět k rozpínavosti Putinova režimu. "Klidně bych řekl, že Rus se zastaví tam, kde dostane přes prsty. To opravdu historicky funguje. Ruské mocnářství - impérium - se za posledních 200 let skutečně snažilo »nafukovat« na úkor svých sousedů, někde bylo úspěšnější, někde naopak nikoliv. A Putinův režim pokračuje v této imperialistické tradici. To se ale nemusí týkat jen Evropy. Ruský zájem se může zaměřit klidně na jiné regiony, v tuto chvíli se nabízí Střední Asie," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie ohledně toho, co se dá od Ruska očekávat. Zdůraznil, že ruskému slovu se absolutně nedá věřit.

Reklama:

"Dovedu si představit, že v tuto chvíli třeba v Kazachstánu velmi nervózně sledují, co se právě děje na Ukrajině, protože pokud imperialistické choutky Putinova režimu nebudou zcela ukojeny na Ukrajině, když to řeknu takto obrazně, tak se mohou zaměřit na Kazachstán, který by byl asi další na řadě, a potom klidně další středoasijské postsovětské republiky - tam všude může Rusko ještě zpětně expandovat a pochopitelně tyto státy velmi pečlivě sledují, co se děje na Ukrajině, a snaží se z toho odhadnout, jaké důsledky to pro ně může mít v následujících pěti, případně deseti letech," dodal pro ŽivotvČesku.cz ostřílený bezpečnostní expert a politolog.

Rusko, které už v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, zahájilo další agresi proti Ukrajině 24. února 2022. Dokázalo původně obsadit pouze čtvrtinu ukrajinského území, část z něj Ukrajinci získali zpět. Válka si podle dosavadních odhadů vyžádala statisíce lidských životů včetně civilistů. Symbolem ruských zvěrstev se stalo město Buča, kde bylo objeveno asi 500 těl zavražděných civilistů včetně malých dětí a mladistvých.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: