Ruská vojska postupují dál. Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby nastínil, zda Vladimir Putin bude chtít dobýt celou Ukrajinu

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 7. 2022

Ruská vojska se snaží proniknout ke Slovjansku od Izjumu, uvedl to ukrajinský generální štáb, aniž by se zmínil, zda Rusové v tomto směru dosáhli nějakého úspěchu; jen konstatoval, že »boje pokračují«. V ranním hlášení rovněž uvedl, že Rusové upevňují své pozice v Severodoněcku a Lysyčansku, jehož dobytí ruskými jednotkami ukrajinské velení v neděli potvrdilo. Ve směru na Kramatorsk ruské oddíly podle Kyjeva po dělostřelecké přípravě překonaly řeku Severní Doněc. Informace z bojiště lze ve válečných podmínkách jen obtížně ověřit prostřednictvím nezávislých zdrojů. Otázkou je, zda Vladimir Putin (69) nakonec nezatouží po dobytí celé Ukrajiny místo jen strategických částí země. Podle generála v záloze Andora Šándora (64) to je nepravděpodobné, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Dobytí Lysyčansku, tedy i celé Luhanské oblasti, potvrdily americký Institut pro výzkum války (ISW) a britské ministerstvo obrany. To s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvedlo, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku a pravděpodobně ustoupily do předem připravených obranných postavení. Rusko se nyní podle Londýna téměř jistě soustředí na dobytí Doněcké oblasti, jejíž velká část zůstává pod kontrolou ukrajinských sil. Za »velmi nepravděpodobné« pokládá, že by se v nadcházejících týdnech změnil dosavadní vyčerpávající způsob bojů o Donbas.

Rusko nyní přesune hlavní pozornost na dobytí celé Doněcké oblasti, předpokládá luhanský gubernátor Serhij Hajdaj. Rusové se zaměří především na dobytí měst Slovjansk a Bachmut, aby ovládli celý region Donbasu, řekl Hajdaj agentuře Reuters.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila generála v záloze a politického komentátora Andora Šándora, jak moc pravděpodobné je, že by Rusko chtělo obsadit celou Ukrajinu. "Nemyslím si, že by k tomu došlo. Na dobytí celé Ukrajiny by Rusko potřebovalo asi tak 750 až 800 tisíc vojáků, což v žádném případě nemá, není je schopno vygenerovat. A ani nemá důvod Ukrajinu obsadit celou, protože okupační správa tak velké země, jakou je Ukrajina, partyzánským či gerilovým hnutím v týlu je něco, čemu se budou chtít vyhnout," vysvětlil bývalý šéf vojenské zpravodajské služby.

Ukrajinský štáb poznamenal, že u Doněcka se ruská vojska zaměřují na vytlačení ukrajinských jednotek na linii Siversk-Fedorivka-Bachmut. Přes tyto obce, ležící paralelně s hranicí Doněcké a Luhanské oblasti, vede silnice, připomněla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. U Charkova se ruské síly snaží nedovolit ukrajinským jednotkám přejít do útoku. U obce Prudjanka, ležící mezi Charkovem a hranicí s Ruskem, »ukrajinští vojáci rozhodně potlačili nepřátelský pokus o útočné akce«, uvedl ukrajinský štáb.

V jižní části bojiště se Rusové snaží dobýt zpět ztracené pozice u obcí Ivanivka, Poťomkyne a Myrne a nepřipustit ukrajinské ofenzivní akce v Chersonské a Mykolajivské oblasti. Ukrajinské velení také tvrdí, že dělostřelectvo a letectvo podnikají úspěšné útoky na muniční sklady a na soustředění živé síly a vojenské techniky nepřítele.

Ukrajinský generální štáb tvrdí, že Rusové od zahájení útoku na Ukrajinu před 131 dny přišli odhadem o 36.200 vojáků (230 během uplynulých 24 hodin), 1589 tanků, 3754 obrněných vozidel, 804 děl, 658 dronů, 2629 aut a cisteren a 65 kusů speciální techniky. Ani tyto údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.