Reklama:

Ruské jaderné strašení a svět na prahu třetí světové války: Politolog Kraus promluvil o síle Západu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2024

Komentář: Válka na Ukrajině letos v únoru vstoupila do třetího roku a ruské jaderné výhrůžky se stávají standardem a v obecné míře jsou stále častější. Redakce ŽivotvČesku.cz se v kontextu toho dotázala vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia a politologa Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity, zda se svět opravdu nachází na prahu třetí světové války. Z jeho slov vyplynulo, že svět je události apokalyptických rozměrů blíže než v minulosti, ale je potřeba zdůraznit, že o ni nikdo nestojí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ takže spíše ne.

Reklama:

Situace na Ukrajině se stává stále více napjatou. Ruské vedení, včetně prezidenta Vladimira Putina, neustále hrozí použitím jaderných zbraní, což vzbuzuje obavy na celém světě. Putin dokonce dříve přesunul některé taktické jaderné zbraně do Běloruska, čímž zvýšil tlak na Západ a NATO.

Podle Josefa Krause, vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia na Masarykově univerzitě, je riziko globálního konfliktu vyšší než kdykoliv předtím.

Reklama:

"Stále si myslím, že do toho máme daleko. I když situace, v níž se nacházíme, je tomu blíže, než tomu bylo příkladem před dvaceti lety. Ale je to konflikt, který v tuto chvíli vůbec nikdo nechce. Na druhou stranu si řekněme, že celá řada globálních konfliktů vznikala i v době, kdy to příliš nikdo nechtěl –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nějakou shodou okolností, náhod, zkrátka tím, že se situace vymkla z rukou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník a komentátor, který od roku 2010 publikoval v odborných periodikách téměř čtyři desítky textů, případně se na nich podílel, a to v drtivé většině v cizím jazyce.

Kraus zároveň poukázal na to, že pravděpodobnost takového scénáře je vyšší než dříve, nicméně žádná z hlavních stran nemá zájem na eskalaci konfliktu do světové války.

Dalším faktorem, který zůstává klíčový, je převaha Spojených států a Západu ve vojenské, technologické a ekonomické oblasti, což v globálním pohledu do jisté míry působí jako odstrašující prvek.

"Spojené státy a Západ jako takový silově, vojensky a mocensky světu stále dominují a jakýkoliv další vyzývatel, ať už je to Rusko, či Čínská lidová republika, jsou ještě daleko od toho, jakou moc Západ má. To minimálně po stránce technologické, ekonomické a další. To neznamená, že to za příkladem 10 let nemůže být jinak, ale v současné chvíli Spojené státy nemají globálního vyzývatele," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Kraus. Dále dodal, že ani Rusko, ani Čína nemají zájem na třetí světové válce, protože by to vedlo k destrukci jejich vlastních systémů.

Ruské hrozby jadernými zbraněmi jsou však více než jen prázdné řeči. Ostatně to tvrdí místopředseda ruské Bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ten už tři roky podobnou rétorikou, která se dá de facto označit za »ruskou specialitku«, svět straší. Kreml však nikdy jeho slova oficiálně nepodpořil. Nicméně Medveděv nedávno světu oznámil, že když Rusové hovoří o použití jaderných zbraní na Ukrajině či v jiných zemích, nejde o zastrašovací taktiku. Redakce ŽivotvČesku.cz o tom nedávno psala článek.

Jak uvedl Kraus, pravděpodobnost globálního konfliktu je vyšší, ale stále se svět nepřibližuje k naplnění černého scénáře, protože nikdo nechce ztratit to, co by ve válce nevyhnutelně přišlo.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: