Rusko je agresor a musí přijít trest. Je mi líto obyčejných lidí, které do toho Putin uvrtal, řekl europoslanec Mikuláš Peksa

Europoslanec Mikuláš Peksa
Europoslanec Mikuláš Peksa
Foto: Se svolením Mikuláše Peksy
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 2. 2022

Krize na Ukrajině eskaluje každou hodinou a strach z rozšíření konfliktu do dalších států pomalu narůstá. K aktuálnímu vývoji se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil Mikuláš Peksa (35), poslanec Evropského parlamentu a předseda Evropské pirátské strany.

Mezi Ruskem a Ukrajinou eskaluje napětí, ruští vojáci vstoupili na Donbas, jak celou situaci vnímáte?

Včerejší události a události dnešní noci jsou neoddiskutovatelným porušením mezinárodního práva ze strany Ruska. Rusko je prostě agresorem a napadlo Ukrajinu. Evropa bude muset přistoupit k nějakým sankcím, aby tu agresi potrestala a reagovala na ni, protože tohle prostě není možné.

Jaká je atmosféra v Bruselu. Mluví se jen o sankcích či i o nějakém vojenském mechanismu?

V danou chvíli se o přímé intervenci členů EU do toho konfliktu nemluví, mluví se o těch zmiňovaných sankcích, v čemž panuje jednota. Existuje tam jistá, řekl bych, proruská pátá kolona, která se to snaží zastavit, nicméně minimálně na úrovni evropského parlamentu je pohodlná většina pro schválení těch sankcí.

Kam až může konflikt zajít, může se přelít až do Evropy, jak o tom mluvil britský premiér Johnson?

Já se obávám, že největší konflikt v Evropě od roku 1945 to velmi pravděpodobně bude, nicméně pořád si myslím, že není důvod k tomu, aby se přelil do dalších částí Evropy včetně České republiky za předpokladu, že se ruský prezident nerozhodne nás proaktivně napadnout. Do hlavy mu nevidím a nemůžu slíbit, že to neudělá, v danou chvíli si ale myslím, že to není pravděpodobné. Je mi líto všech, kteří v tomto konfliktu musejí bojovat, a to na obou stranách, protože oni i ti obyčejní lidé budou trpět a nezaslouží si to, do čeho je Vladimir Putin uvrtal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.