Reklama:

Ivan Bartoš popsal, co bude na konci války. O Vladimiru Putinovi je přesvědčen, že lidi vnímá jako nedůležité figurky na šachovnici

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 3. 3. 2022

Do dalšího dne vstoupila válka na východě Evropy. Rusové se připravují na čtvrteční další kolo jednání s ukrajinskou stranou. Nejsilnější boje se v současnosti týkají dvou největších měst – Kyjeva a Charkova. Počty mrtvých rostou na obou stranách. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (41) poskytl pro ŽivotvČesku.cz komentář k současnému dění, které stále někteří považují za zlý sen. Nejmocnějšího muže Ruska vnímá jako hráče s lidskými životy a sankce považuje za způsob, který může agresorovi srazit vaz.

Reklama:

Jen těžko představitelné chvíle zažívají lidé na Ukrajině, kde ještě před týdnem vládl mír a život tamních obyvatel se příliš nelišil od toho, který panuje v ČR či jiné evropské zemi. Dnes je vše jinak. Statisíce lidí prchají na západ, každý den přibývají civilní oběti a světová média plní obrázky zničených měst.

Reklama:

"Na konci této agrese nebude nic jiného než utrpení a smrt obyčejných lidí, které Vladimir Putin vnímá jen jako nedůležité figurky na šachovnici, což je samo o sobě odporné. Netýká se to pouze ukrajinských či evropských občanů, ale i jeho vlastních, které neváhá obětovat, i když řada z nich s kroky Kremlu zásadně nesouhlasí, jak jsme viděli i z demonstrací," popsal pro ŽivotvČesku.cz své vnímání aktuální situace ministr Ivan Bartoš.

Ukrajina čelí agresi země, která je větší nejen rozlohou, ale i množstvím vojenské techniky či počtem bojeschopných mužů. Nevzdává se. Svět sleduje s údivem, jak papírově rozhodnutá válka začíná mít náznak souboje »Davida a Goliáše«. Ukrajinské jednotky totiž ve středu poprvé přešly do ofenzivy a na východě země postupují směrem na Horlivku, napsala ve středu odpoledne agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta.

Podle ministra Ivana Bartoše je potřeba nadále vydržet, pokud jde o pomoc Ukrajině. "Naše země nabízí Ukrajině veškerou možnou podporu, vždyť i Češi mají vlastní bolestnou zkušenost s podobnou agresí. Vše také koordinujeme s evropskými a dalšími partnery, protože jednotný postup je jedinou reálnou šancí, jak Kreml zastavit," zdůraznil politik.

Ruská agrese nenechala Evropu chladnou. EU v reakci spustí další vlnu sankcí na Putinův režim. Vůbec poprvé společenství také nakoupí zbraně a pošle je na pomoc Ukrajincům v jejich obraně. Česká republika patří ke státům, které od začátku vojenské invaze hlasitě odsuzují jednání Ruské federace.

"Vláda už rozhodla o dodávkách humanitární i zdravotnické pomoci či zaslání paliva, zbraní nebo munice a řadě dalšího. Zajišťujeme pomoc pro lidi prchající před válkou a podporujeme co nejtvrdší sankce proti Kremlu jak na státní, tak celoevropské úrovni. Zároveň každý den hledáme nové způsoby, jak Ukrajině pomoci. Pomoc nabízí i řada našich občanů, krajů, měst i obcí, čehož si obrovsky vážím," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Uplynulá středa přinesla první naději na to, že by došlo ke složení zbraní. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov připustil, že Moskva je připravena jednat o příměří a bezpečnostních zárukách pro ukrajinského prezidenta Zelenského. Podmínkou Rusů je určit konkrétní typy zbraní, které nebudou nikdy na Ukrajině rozmístěny ani vyrobeny. Záležet bude významně na tom, jakým směrem se bude ubírat čtvrteční jednání zástupců obou zemí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: