Reklama:

Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Tato zpráva vystřelí podle ekonoma Štěpána Křečka ceny energií ještě výše. Odhadl, kolik by si české domácnosti připlatily

Rusko - Ukrajina - konflikt - Ilustrační snímek
Rusko – Ukrajina – konflikt – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 2. 2022

Krize na východě Ukrajiny pokračuje, podle amerického prezidenta Joe Bidena (79) se jeho ruský protějšek Vladimir Putin (69) již rozhodl pro invazi. Hrozí konflikt, který by zasáhl celou Evropu. Ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak by se válka podepsala na životní úrovni v České republice.

Reklama:

Co přesně ruský prezident Vladimir Putin zamýšlí, možná přesně neví ani on sám, situace na východě Ukrajiny se totiž stále vyvíjí a celý svět s napětím sleduje, zda se hrozící konflikt podaří odvrátit diplomatickou cestou, nebo začne vojenská operace, která by zřejmě vyvolala silnou reakci NATO, Evropské unie i Spojených států amerických.

Ostrá prohlášení přichází již také z Německa, které bylo dlouho k Putinovi shovívavé. Německý kancléř Olaf Scholz (63) uvedl, že hrozí rozsáhlý vojenský konflikt a je nepřípustné, aby na hranicích mezi Ruskem a Ukrajinou bylo rozmístěno 100 tisíc vojáků. Všeobecnou mobilizaci vyhlásili vůdci Doněcké i Luhanské lidové republiky. Mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty dochází k řadě konfliktů násilného charakteru.

Reklama:

Pokud dojde k eskalaci a v regionu propukne válka, přinese to obrovskou ekonomickou nejistotu do celé Evropy. "Válka mezi Ukrajinou a Ruskem by zvýšila ekonomickou nejistotu. V počátcích bychom byli svědky poklesů na akciových trzích. Naopak ceny energií by narůstaly. Pravděpodobně by došlo k omezení dodávek plynu z Ruska do Evropské unie, což by vedlo k vážným problémům v energetice. Česká republika by válečným konfliktem nebyla bezprostředně ohrožena. Naše hospodářství by však bylo zasaženo uvalením sankcí na Rusko. Dotklo by se to hlavně českých exportérů, kteří si dlouhodobě budovali pozice na ruském trhu. Jejich místo by mohly zaplnit asijské společnosti," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček s tím, že cenový dopad na české domácnosti by byl v případě nárůstu cen u pohonných hmot přibližně o korunu až dvě na litru, plyn o desítky procent a elektřina přibližně o 15 procent.

Rusko shromažďuje řadu týdnů velké množství vojáků u ukrajinských hranic a vznáší vůči západním zemím bezpečnostní požadavky. Mimo jiné Rusko v minulosti vzneslo požadavek na revizi mezinárodních sfér zájmu před rok 1989. Česká republika se stala členem Severoatlantické aliance v březnu 1999.

Rusko nezastírá, že mu velmi vadí přítomnost jednotek NATO ve státech bývalé východní Evropy. Putin v minulosti také řekl, že mu vadí přítomnost raketových systémů v Polsku a Rumunsku.

Případný konflikt na Ukrajině by vedl ke zdražení energií a k nutnosti vydávat více peněz na ozbrojení. To by znamenalo další zásah do již napjatých státních rozpočtů států Evropské unie. Největší problémy by byly kolem dodávek plynu.

"Evropská energetika počítá s plynem jako přechodným zdrojem. V současnosti se jedná o klíčovou komoditu. Její nedostatek by vyhrotil energetickou krizi. Je přitom třeba vnímat asymetrické dopady, které by případné zastavení dodávek přineslo. Zatímco Rusko by pouze přišlo o zdroj příjmů, Evropská unie by se přiblížila k blackoutu. Ten by přitom mohl vést až k rozvratu naší společnosti. Rovněž lze kalkulovat se zdražením potravin či dopravy. Takže z pohledu občanů by to bylo velice nepříjemné, již dnes se totiž potýkáme s vysokou inflací," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček s tím, že vojenský konflikt by rychle začal odsávat další peníze z peněženek českých občanů.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: