Rusové dobyli Lysyčansk a celou Luhanskou oblast, oznámila Moskva. Generál Andor Šándor zhodnotil, co se bude dít dál

Ukrajina, Rusko, válka - Ilustrační snímek
Ukrajina, Rusko, válka – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 7. 2022

Ruské a separatistické ozbrojené síly plně ovládly ukrajinské město Lysyčansk, přestože Kyjev ještě v sobotu odmítal zprávy, že město je obklíčeno. Rusko tak nyní získalo na východě Ukrajiny kontrolu nad celou Luhanskou oblastí, oznámilo v neděli ruské ministerstvo obrany. Ukrajinský generální štáb i prezident Volodymyr Zelenskyj (44) následně podle agentury Reuters a ruskojazyčného serveru BBC potvrdili, že se ukrajinské jednotky z města stáhly. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval na dotaz generál v záloze Andor Šándor (64) s tím, co bude následovat.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina (69), že celá Luhanská oblast byla osvobozena, uvedla agentura Reuters. Rusko invazi na Ukrajinu označuje za speciální vojenskou operaci, jejímž cílem je Ukrajinu zbavit nacistických sil.

"Rusové mohou při dobytí těch oblastí při zásadním zajištění koridoru z Krymu do pevninského Ruska a odříznutím Ukrajiny od Azovského moře a části Černého moře prohlásit »speciální vojenskou operaci« za skončenou. To je něco, co propagandisticky mohou využít, pokud jde o vlastní publikum, a tvrzení, že Luhanskou oblast dobyli, mají potvrzeno, protože ukrajinský generální štáb to bude nějak komentovat, takové prohlášení lze doložit, že to není jen propaganda," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert a politický komentátor Andor Šándor.

"Po tvrdém boji za Lysyčansk byly ukrajinské obranné síly donuceny stáhnout se ze svých pozic a linií. Vzhledem k tomu, že ruské okupační síly měly převahu z hlediska dělostřelectva, letectva, (raketometů) MLRS, munice i vojáků, by pokračování obrany města mělo fatální důsledky. Abychom zachránili životy ukrajinských obránců, padlo rozhodnutí se stáhnout," uvedl v prohlášení ukrajinský generální štáb.

Zelenskyj podle agentury AFP krátce před oznámením ukrajinské armády uvedl, že situace na místě je nepřehledná a že se na okrajích města bojuje. Připustil také, že jednotky Kyjeva jsou v Lysyčansku v nevýhodě. "Je to naše slabé místo, ale na jiných místech postupujeme," dodal. Později uznal, že se ukrajinské síly z města stáhly, zavázal se ale město díky novému vybavení a strategii dobýt zpět.

"Co to bude znamenat dál, to je těžká otázka, protože se bude očekávat, jaká bude reakce Ukrajiny, také mezinárodního společenství, ale nemusí to být situace, která nutně musí něco měnit na bojišti, může začít první fáze nějakého zamrzlého konfliktu, která může být příměřím, byť Ukrajinci mluví o nějaké protiofenzivě, kdy chtějí do konce roku dobýt svá území zpět. Může také začít následně těžký proces hledání nějaké mírové dohody, což může být ale věc neřešitelná. Je to potvrzení toho, že v oblasti se Rusku daří a že Ukrajinci nejsou schopni bez ohledu na limitované dodávky vojenské techniky ze Západu ruské agresi čelit," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál Andor Šándor.

Ruské ministerstvo obrany nejprve dopoledne uvedlo, že ruské a proruské ozbrojené síly Lysyčansk obklíčily, obsadily vesnice v okolí a bojují s ukrajinskými jednotkami uvnitř města. Krátce poté oznámilo, že se město podařilo dobýt.

Luhanská a Doněcká oblast na východě Ukrajiny tvoří průmyslové území nazývané Donbas, kam Rusko soustředí svou ofenzivu od chvíle, co se na jaře stáhlo ze severu Ukrajiny a z Kyjeva. Proruští separatisté drží části obou východních oblastí od roku 2014 a vyhlásili tam dvě samozvané republiky - Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR). Rusko jejich samostatnost uznalo krátce předtím, než letos v únoru vojensky napadlo Ukrajinu.

Ruská armáda získala minulý víkend po několika týdnech obléhání a bojů zcela pod kontrolu také východoukrajinský Severodoněck, který byl se zhruba 100.000 obyvateli druhým nejlidnatějším městem Luhanské oblasti. Dobytím Lysyčansku se Rusům otevírá cesta k postupu na město Slovjansk v Doněcké oblasti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.