Rusové násilně verbují lidi, aby vstoupili do armády, říká vojenský analytik k vyhlášení stanného práva Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 10. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Podle ruské agentury TASS šéf Kremlu na dnešním zasedání bezpečnostní rady oznámil, že podepsal dekret o vyhlášení stanného práva ve »čtyřech nových oblastech Ruska«, jak Moskva nazývá okupovaná ukrajinská území, na která si činí nároky. Pro ŽivotvČesku.cz upřesnil vojenský analytik Lukáš Visingr, jak rozhodnutí šéfa Kremlu může vývoj konfliktu ovlivnit.

Putin neupřesnil, jaké kroky budou v rámci stanného práva podniknuty, ale uvedl, že jeho příkaz platí od čtvrtka, píše agentura AP. Návrhy zákonů podle ní naznačují, že může zahrnovat omezení cestování a veřejných shromáždění, přísnější cenzuru nebo širší pravomoci pro donucovací orgány. Prezidentský výnos nařizuje vytvoření sil územní obrany ve čtyřech ukrajinských regionech, kterých se týká. Podle AP z Putinova dekretu rovněž vyplývá že opatření, která předpokládá stanné právo, mohu být zavedena i v Rusku.

"Na frontě jim to nijak nepomůže, ale tento krok, předpokládám, že učinili, aby jim to umožnilo provádět nějaká obranná a mobilizační opatření v daných oblastech, protože se objevují zprávy, že Rusové násilně verbují lidi, aby vstoupili do armády, což je těžce protiprávní. Pravděpodobně budou chtít povolat lidi, část z nich do ozbrojených sil a část z nich využít, aby se podíleli na budování obranných pozic, tedy kopání zákopů či budování polních opevnění a podobně," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.

Šéf Kremlu dnes podle agentury Reuters také podepsal dekret, který omezuje vstup do ruských regionů sousedících s Ukrajinou - týká se Krasnodarského kraje, dále Belgorodské, Brjanské, Voroněžské, Kurské a Rostovské oblasti. Kromě nich se týká ukrajinského poloostrova Krym včetně Sevastopolu, které Moskva anektovala v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014. Putin rovněž udělil mimořádné pravomoci šéfům všech ruských regionů. Podle Reuters jim mají umožnit chránit kriticky důležitá zařízení, udržovat veřejný pořádek a zvýšit výrobu na podporu »speciální vojenské operace«, jak Moskva nazývá svou invazi do sousední země.

"Zavedení »stanného práva« na územích okupovaných Ruskou federací by mělo být považováno pouze za pseudolegalizaci drancování majetku Ukrajinců," reagoval ukrajinský prezidentský poradce Podoljak na twitteru. Pro Ukrajinu se podle něj nic nemění, ukrajinské síly budou pokračovat v osvobozování ukrajinských území, které jsou nyní okupované Ruskem.

"Dnes se objevily zprávy, že Ukrajinci obnovili protiofenzívu a postupují proti Chersonu, to je to hlavní, co se aktuálně děje. A stále platí, že budou chtít uspět v Chersonské oblasti do zimy. Zajímavé je také, co řekl ruský generál Sergej Surovikin, že bude potřeba přijmout některá složitá rozhodnutí, což většina lidí včetně mě interpretuje tak, že Rusové budou muset Cherson lidově řečeno zabalit," dodal pro ŽivotvČesku.cz expert na vojenské konflikty Lukáš Visingr.

Ruský prezident na konci září při slavnostním projevu v Kremlu označil čtyři částečně okupované ukrajinské oblasti za ruské území. Zábor Chersonské, Záporožské, Doněcké a Luhanské oblasti posléze schválil ruský parlament a ústavní soud. Prakticky celý svět tento nejnovější pokus Ruska o připojení dalšího ukrajinského území neuznává.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.