S Lotyšskem to může být další drama. Hráči musí lézt po čtyřech, jiné rady ale ze zahrady od televize dávat nebudu, řekl Vladimír Růžička

Hokejový trenér Vladimír Růžička
Hokejový trenér Vladimír Růžička
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2022

Místo kanonády do sítě outsidera nepřesvědčivý výkon, jen 25 střel, neproměněný ani jeden nájezd a nečekaná porážka. Po velmi slibné přípravě čeští hokejisté tápou a připsali si druhou porážku v řadě, což může být problém pro postup do play-off. Co ho na hře reprezentace překvapilo a co je podle něj třeba změnit, popsal pro ŽivotvČesku.cz hrdina z Nagana a bývalý skvělý útočník i trenér Vladimír Růžička (58).

Historická porážka s Rakouskem, fanoušci i někteří odborníci mluví o ostudě. Jak to, Vladimíre, vidíte vy?

Ten zápas nám nevyšel a je vidět, že to mužstvo není v pohodě, připadá mi, že nemáme pohyb, bojovnost. S Rakouskem nemusíte hrát hezky, když to přeženu, tak můžete hrát vlastně vysloveně ošklivě, ale měli bychom je porazit tři čtyři jedna a zápas odehrát v klidu. Co se mi vysloveně nelíbilo, když jsme se za stavu 1:0 pět šest minut před koncem zatáhli a bránili. S Rakouskem? Nechápu, proč nebruslíme, nemáme pohyb a nehrajeme svůj hokej. Pak se samozřejmě může stát, že přijde jedna střela a náhodný gól, ale už předtím tam Rakušani měli šance, Karel Vejmelka chytil jasný gól.

Čím to, že na velkých turnajích nás poslední roky trápí produktivita skoro pokaždé? Asi se shodneme, že dát Rakousku jeden gól je prostě málo…

V tomhle zápase to souviselo i s přesilovkami, za celý zápas jsme měli dvě, to je strašně málo. To jen ukazuje, že jsme Rakousko nedostali pod tlak, nevnutili jim náš hokej a nepřinutili je faulovat. Z přesilovek pak můžou přijít ty góly, které nám chybí. Co mě taky překvapilo je, že z pěti nájezdů nedáme ani jeden gól.  

V čem je tedy zakopaný pes? A máte nějaké doporučení?

Na tomhle mistrovství máme bez debat kvalitní hráče, o to víc nerozumím tomu, že si nevíme rady. Dobrá zpráva určitě je, že přijede David Pastrňák, ty lajny se budou muset trochu proházet, vzniknou nějaké dvojice a může nás to nakopnout. Říkat ale tady od stolu, kdo by s kým měl hrát, nemá smysl. Trenéři mají hráče každý den na očích, pracují s nimi, mají porady, vidí všechno zblízka a podle toho se rozhodnou, jak nejlépe to cítí. Já si doma na zahradě u televize můžu sice něco myslet, ale to je asi tak všechno.

Teď nás čeká Lotyšsko, co musí nároďák změnit?

To bude taky nepříjemný soupeř, dobře bruslí, jsou nebezpeční, mají rychlé protiútoky, umějí to s hokejkou. Když jim nedáme rychle dva tři góly, tak budou, stejně jako Rakousko, cítit šanci a bude to další drama, které může zase špatně dopadnout. Kvalita hráčů tam je, budu se opakovat, ale chybí mi tam ta bojovnost, tu je potřeba v nich probudit, vždyť to je mistrovství světa, musíme tam lézt po čtyřech. Paradoxně mám pocit, že v té přípravě byla větší než teď. Věřím ale, že kluci zaberou a uhrají dobrý výsledek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.