S Rakouskem je to povinné vítězství, řekl legendární Dominik Hašek. Vysvětlil, co se trenérům povedlo, a odhadl, jakou medaili nároďák přiveze

Dominik Hašek
Dominik Hašek
Foto: Jiří Benák / iDNES.cz / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 17. 5. 2022

Dva zápasy, porážka se Švédskem, rozdíly mezi výkony jednotlivých pětek a dvě hvězdy NHL za očekáváním, to je stručný souhrn dosavadního působení národního týmu na mistrovství světa ve Finsku. V úterý odpoledne čeká české hokejisty papírově slabší soupeř z Rakouska. Dominik Hašek (57), jeden z nejlepších gólmanů všech dob, pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak vidí šance hokejistů na dobré umístění.

Vcelku přesvědčivé vítězství nad Vekou Británií naladilo fanoušky českých hokejistů na duel se Švédskem, který se ale příliš nepovedl. Zbytečná vyloučení, góly v oslabení a nepřesvědčivý výkon brankáře Karla Vejmelky, to vše v součtu rozhodlo o porážce 3:5. Turnaj je ale stále na začátku a ani podle Dominika Haška není potřeba věšet hlavu.

"Především nevidím jako tragédii, že jsme prohráli se Švédskem. Bylo tam spousta zbytečných vyloučení, kterých oni využili. Proti Rakousku by to mělo být povinné vítězství a ten den volna po prvních dvou zápasech nám pomůže. Na druhou stranu si nemyslím, že to bude něco jasného, je potřeba se soustředit a nepodcenit je. Hráli jsme s nimi v přípravě, a když si dáme pozor právě na ty chyby, které jsme dělali se Švédy, tak věřím tomu, že to zvládneme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz hrdina z Nagana.  

I on přitom vnímá nevyrovnané výkony jednotlivých útoků a cestu k úspěchu vidí v jejich vyrovnanějších výkonech. "Favorita na titul nemám, spíš se starám o naše mužstvo, kde to zatím vypadá, že je to o jedné pětce. Od těch ostatních se určitě čeká víc, ale šlo zatím o první dva zápasy. Proti Rakousku už by se nicméně měli rozehrát Hertl s Vránou," popsal pro ŽivotvČesku.cz.   

Český tým v pondělí trénoval na ploše tréninkové haly Nokia Areny, kam nemohou média. Podle dostupných informací by měl proti Rakousku v brance znovu dostat šanci Karel Vejmelka. Záda už mu bude krýt pouze Marek Langhamer, protože třetí gólman, kterým je Lukáš Dostál, se zranil a jeho další účast na turnaji je nejistá.

Jižního souseda by měl ale válcovat hlavně útok. Ve vzájemných zápasech s Rakušany přitom národní tým ještě neztratil ani bod. "Co se sestavy týká, tak první útok hraje výborně. V ostatních lajnách bychom rádi udělali nějaké změny. Není to o jednotlivcích, ale o tom, aby si ta lajna sedla celkově, aby tam byla chemie. Aby ti hráči seděli v systému, který chceme hrát," uvedl po tréninku asistent hlavního trenéra Kari Jalonena (62) Libor Zábranský (48).

Češi se s Rakušany utkali za posledních 40 dnů třikrát. Dvakrát při duelech Euro Hockey Challenge, které byly prvními pro kouče Kariho Jalonena na české střídačce od jeho nástupu, a jednou na Českých hrách v Ostravě. Poprvé slavili výhru 5:1, poté dvakrát shodně 4:1.

Stejný pocit jako Libor Zábranský má i Dominik Hašek. "Vidět jsou samozřejmě ti, kteří bodují, takže Červenka, Krejčí a Blümel, na celou tu jejich pětku se dobře kouká. Krejčí dobře bruslí, umí skvěle nahrát, to samé Červenka, šest asistencí za dva zápasy není náhoda. A Blümel je ta potřebná mladá dravost, tohle spojení se trenérům povedlo. Teď ještě vyladit ty ostatní pětky…," popsal a přidal i svůj tip na celkové umístění. "Na začátku turnaje jsem řekl, že přivezeme stříbro, tak si za tím budu stát," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.