Sběr hub na povolení a za poplatek: V České republice se to nedá kontrolovat, říká mykolog

Houby - ilustrační foto
Houby – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2021

Díky ideálnímu počasí, kdy deštivé dny doprovází teplé noci, se v Česku naplno rozjela houbařská sezóna. Houbaři si domů odnáší plné koše hřibů, lišek či bedel. Každý rok se objevují úvahy, zda by nebylo vhodné sběr hub regulovat zákonem a vydávat povolenky, jaké znají například rybáři. "Zásadní je nepoškodit podhoubí. Podhoubí je základ té houby. Pokud houbař opatrně houbu vyviklá a nepoškodí podhoubí, tak se vlastně nic neděje. Daleko větší nebezpečí představuje nějaká činnost člověka, kdy se ničí přímo samotné lokality a biotopy," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz botanik a mykolog Vladimír Antonín.

Na západ od českých hranic je sběr hub regulován. Houbaři v Německu, Švýcarsku či Rakousku musí respektovat poměrně širokou paletu pravidel, jinak hrozí pokuty, které šplhají do tisícovek euro. Každý rok se mezi houbaři objeví diskuze, zda by nebylo vhodné regulovat sběr hub také na území České republiky.

"Takové hlasy byly, ale nedošlo to do fáze vážných úvah. Osobně si myslím, že v Česku žádná regulace zavést prostě nejde. Narazilo by to na obrovskou bouři nevoli a také si neumím představit, jak to kontrolovat. Tady platí třeba nějaké restrikce kolem koronaviru a špatně se kontrolují a vymáhají... Jak chcete kontrolovat sběr hub? Samozřejmě jsou lokality, třeba v oblasti velkých měst, kde je ten nápor houbařů opravdu velký a ty lokality by si ochranu zasloužily, ale v praxi je to špatně proveditelné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz botanik a mykolog Vladimír Antonín s tím tím, že amatérští houbaři, pokud se v lese chovají zodpovědně, nejsou tím nejzásadnějším problémem.

"Zásadní je nepoškodit podhoubí. Podhoubí je základ té houby. Pokud houbař opatrně houbu vyviklá a nepoškodí podhoubí, tak se vlastně nic neděje. Daleko větší nebezpečí představuje nějaká činnost člověka, kdy se ničí přímo samotné lokality a biotopy. Pokud máte houby vázané na rašeliniště a to rašeliniště vytěžíte, tak tam ty konkrétní houby neporostou. Každý zná klouzek modřínový, když vykácíte všechny modříny, tak tam prostě neporoste. Jsou lokality, které jsou pod tlakem developerů, stavitelů, lesáků... To považuji za větší problém než regulaci amatérských houbařů," dodal zkušený mykolog pro ŽivotvČesku.cz.

Zkušení houbaři ví, že na konci května a začátkem června se při teplém počasí mohou začít objevovat nádherné barevné hřiby, které jsou chráněné zákonem. Jak už název napovídá, tak ceněný je hřib královský. Jedná se sice o chutnou houbu, která se ale sbírat nesmí. Pro fyzickou osobu platí pokuta až 100 tisíc korun, právnické osobě by v případě sběru hrozila pokuta až 2 miliony korun. Pro redakci ŽivotvČesku.cz o vzácných houbách promluvila mykoložka Tereza Tejklová. "Pokud se bavíme o dalších zákonem chráněných hřibovitých houbách, tak je to hřib moravský, který má méně lokalit výskytu než hřib královský," sdělila odbornice. K sankcím za sběr či poničení vzácných hub pak promluvila mluvčí ministerstva životního prostředí.

Jsou ale druhy hub, které chrání přímo zákon. Při jejich sběru hrozí velké pokuty i v Česku. "Mezi kriticky ohrožené druhy dle vyhlášky č. 395/1992 Sb. zákona 114/1992 Sb. patří hřib Fechtnerův (Boletus fechtneri), hřib královský (Boletus regius), hřib moravský (Boletus (Xerocomus) moravicus). Strop pokuty pro fyzické i podnikatelské subjekty je stále stejný dle platné legislativy, a to do 100 tisíc u fyzických osob a u právnických osob do 2 milionů korun. Konkrétní výše pokuty je ukládána v řízení, v němž se hodnotí míra závažnosti a společenské nebezpečnosti přestupku. V konkrétním případě hodnocená míra ohrožení by se promítla do výše pokuty. Horní sazba by tak byla - pro ilustraci - uplatněna například v případě zničení celého stanoviště těchto hub a podobně," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí.

Mírná zima dala houbařům naději, že už za dva týdny by se mohly objevit oblíbené jarní hou...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.