Schillerová: Ráda bych Válkovi věřila, ale on pořád jen slibuje. Nechybí jen penicilin, ale i řada dalších léků

Vlastimil Válek
Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 9. 2023

Komentář: Do 2. poloviny listopadu dorazí do České republiky kromě dalších antibiotik také 300 tisíc balení klasického penicilinu v tabletách i suspenzích. Antibiotik je tak pro nadcházející sezónu respiračních onemocnění zajištěn dostatek, uvádí ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Češi se tak podle ministra Vlastimila Válka nemusí obávat. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalou ministryni financí Alenu Schillerovou, zda slovům šéfa resortu věří. Z jejích slov vyplynulo, že by ráda, ale nesplněných slibů z úst ministra už bylo mnoho.

"Čísla, která jsme oznámili 22. srpna, tedy že do prvních říjnových dní bude dodáno do České republiky 130 tisíc balení penicilinu v suspenzích i tabletách a do 2. poloviny listopadu dalších 170 tisíc, platí. Děkuji všem, kteří se na tomto úsilí podíleli – držitelům rozhodnutí o registraci, distributorům i lékárníkům. Tento týden dorazilo 38 tisíc balení penicilinu, příští týden bude naskladněno u distributorů dalších 30 tisíc. To odpovídá více než měsíční spotřebě penicilinu," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v rámci tiskové konference minulý týden, jejíž obsah resort zveřejnil na svém webu.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Alenu Schillerovou, která situaci ohledně nedostatku léčiv okomentovala, a to s ohledem na dotaz, zda slovům Válka o tom, že léky budou, věří.

"Ráda bych věřila, ale on to řekl už poněkolikáté a nikdy to nebyla pravda. Chybí celá řada dalších důležitých léků. A hlavně, pan ministr musí dělat konkrétní opatření. My jsme je formulovali asi v deseti bodech, jen příkladem zakázání reexportů, řešení cenotvorby léků a podobně. Lékárníci dokonce nabízí, že když bude dostatek léčiv, mohou léky vyrobit sami. On jen říká, že přijmeme zákon o léčivech, který připravoval rok a půl, teď je někde po prvním čtení, ale my ty problémy tady máme už velmi dlouho. A mně to jako matce a babičce, která má tři vnoučata, není jedno," uvedla Schillerová pro ŽivotvČesku.cz.

Na dotaz redakce, zda by Česko čelilo zásadnímu problému, pokud by penicilin nebyl, se vyjádřil i epidemiolog a bývalý šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula.

"Ano, byl by to problém a velký problém. A to nejen celkově zdravotního systému, protože tu máme nerovnoměrnou distribuci léků, na druhou stranu se chystá opatření, které by mělo zabránit, že konkrétní lék bude »jen v některých lékárnách«, což je dobré. Ale obecně lze říct, že každý nedostatek v rámci léčiv vede k tomu, že jeho řešení je komplikovanější a nákladnější. Nemyslím si, že by vznikla větší epidemie, která by měla dramatické dopady. Ale to, že lidi neléčíme, tak je poškozujeme. A oni budou chodit k lékaři častěji. Tím, že budou mít stále horečku, tam budou docházet častěji a nepřímo budou přispívat k možné epidemii, protože bude docházet k vícečetným kontaktům," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.