Šéf české ambasády ve Finsku popsal zákulisí, co se odehrávalo v jeho úřadu, když Rusko podniklo invazi na Ukrajinu. Přiblížil, jak se mu v Helsinkách žije

Adam Vojtěch
Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 8. 2022

Bývalý dvojnásobný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) je půl roku šéfem české ambasády v Helsinkách. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že po svém uvedení do úřadu se prakticky nestihl ani pořádně rozkoukat a s kolegy začal aktivně řešit změnu politických postojů, které byly reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu. "Do Finska jsem přišel v polovině února, deset dnů nato začala válka na Ukrajině, což změnilo situaci nejen tady, ale v celé Evropě," uvedl v úvodu diplomat pro ŽivotvČesku.cz.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února. Jeho jednotky mají v současnosti pod kontrolou velkou část jihoukrajinské Chersonské a Záporožské oblasti a podle Kyjeva připravují referendum o připojení k Rusku. Ukrajinská armáda nicméně v posledních týdnech zahájila na jihu Ukrajiny protiofenzivu s cílem získat oblast zpět pod svou kontrolu.

Senátní zahraniční výbor v úterý jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Horní komora o návrhu rozhodne ve středu. Oba severské státy se rozhodly požádat o vstup do NATO kvůli ruské invazi na Ukrajinu a ukončit svou neutralitu, na což poukázal předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý). Švédské a finské členství v Alianci už schválilo 23 ze 30 členských států NATO.

Z pozice velvyslance ve Finsku pro ŽivotvČesku.cz promluvil Adam Vojtěch, který se prakticky ze dne na den ocitl v poměrně náročné situaci, se kterou si ale zdárně poradil.

"Pro mě to bylo po mém nástupu v polovině února skočení rovnýma nohama do situace, která se zde začala odehrávat. V tu dobu se tedy začala velmi měnit politika ve vztahu k situaci, ale i Rusku, zároveň ohledně vstupu do NATO. Nebyl moc čas na velké rozhlížení se, ale česká ambasáda začala urgentně a komplexně situaci řešit. Nebylo to jednoduché, ale pro mě osobně velmi zajímavé, protože to byla výzva. V tomto směru se během měsíců řada věcí změnila - nejen ve smyslu politické prezentace, ale i postoje veřejnosti. Bylo to skutečně zajímavé období přerodu nejen finské politiky, ale i pohledu na řadu věcí, které desítky let měly jiný směr. V tomto ohledu to pro mě bylo jak přínosné, tak ale i náročné. S kolegy jsme k situaci přistupovali aktivně a snažili se vyjadřovat Finsku podporu v jejich krocích," přiblížil lehce pro ŽivotvČesku.cz zákulisí bývalý dvojnásobný ministr financí a v současnosti šéf české ambasády.

V červenci zástupci 30 členských zemí NATO podepsali protokoly o přistoupení obou skandinávských zemí, čímž učinili zásadní krok k jejich přijetí do Aliance. Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všechny alianční státy.

Start diplomatické mise bývalého dvojnásobného ministra zdravotnictví započal v polovině února. Společně s manželkou se přesunul do Finska, kde si převzal úřad. V krásné severské zemi je v současnosti přibližně půl roku velvyslancem.

Adam Vojtěch se stal v historii sedmým velvyslancem Česka ve Finsku. Šlo ale o první případ, kdy jím není kariérní diplomat. Exministr ve funkci vystřídal Ivana Jukla, který řídil velvyslanectví v Helsinkách od listopadu 2016.

Diplomata schválila do role velvyslance minulá vláda, jeho nominaci následně stvrdil prezident Miloš Zeman (77) a podpisem také Andrej Babiš (67). Pro redakci ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch popsal, jak se v severské zemi cítí a jak ji vnímá.

"Finsko je velmi přívětivá země, České republice v řadě názorů blízká, obecně je to země, kde řada Čechů i pracuje. Snad jediná věc, na kterou si člověk musí zvykat, tak je počasí, podnebí a dlouhé noci v zimě a dlouhé dny v létě. To jsou věci, které jsou trošku jiné, ale dá se na to rychle zvyknout. Finsko je progresivní země a pro ČR velmi blízký partner," s úsměvem přiblížil pro ŽivotvČesku.cz diplomat, který se před pár dny vůbec poprvé setkal s finským prezidentem Sauli Niinistömem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.