Zlá zpráva pro Putina: Je zajímavé, že řada zbraní, které Ukrajinci dostávají, se neobjevují na frontě. Expert na válku Lukáš Visingr popsal, co to znamená

Vladimir Putin (vlevo) vedle náčelníka Ivana Buvalceva
Vladimir Putin (vlevo) vedle náčelníka Ivana Buvalceva
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2022

Zanedlouho uplyne šest měsíců od doby, kdy Rusko podniklo vojenskou invazi do sousední Ukrajiny. Za tu dobu o život přišly tisíce vojáků i civilistů. V současnosti ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskyj most v Ruskem okupované Chersonské oblasti. Podle agentury Ukrinform to uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humenjuková. Úder potvrdil také Ruskem dosazený představitel Chersonské oblasti Kirill Stremousov. Ukrajinské síly kromě toho pomocí raketometů HIMARS útočily v Melitopolu v Záporožské oblasti proti místům, kde byly dočasně rozmístěny ruské jednotky, uvedl starosta Melitopolu. Rusové podle ukrajinských představitelů v pondělí ostřelovali hustě osídlenou čtvrť v Charkově. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil vojenský analytik Lukáš Visingr, který se domnívá, že Ukrajinci chtějí Rusům uštědřit citelný úder v podobě silné protiofenzívy.

Antonivskyj most u města Cherson pro Rusy představuje důležitou zásobovací trasu, podle agentury Reuters je jedním z pouhých dvou přemostění, které umožňují invazním jednotkám přístup na území, jež okupují na západním břehu řeky Dněpr. Pro ukrajinské ozbrojené síly byl v posledních týdnech klíčovým cílem. Ruská agentura TASS s odvoláním na představitele okupační správy Stremousova napsala, že nejnovější úder ukrajinských sil poškodil zařízení stavbařů, kteří obnovují konstrukci po předchozím ostřelování. "Není to nic strašného, jen to poněkud zdrží otevření mostu," prohlásil Stremousov, který zároveň uvedl, že otevření mostu úřady plánovaly na 10. srpna. Jak moc se jeho otevření opozdí, však neupřesnil.

Ohledně současného dění na východě Ukrajiny promluvil pro ŽivotvČesku.cz zkušený specialista na válečné konflikty Lukáš Visingr.

"Kdyby nedošlo k operační pauze, kterou na začátku července Rusové vyhlásili, tak už možná zkolabovali. Je pravděpodobné, že tomu těsně zabránili. Ono se de facto nic nezměnilo a svým způsobem operační pauza nepřímo trvá. Ofenzivní tlak, když se bojovalo o města Severodoněck a Lysyčansk, byl obrovský, teď je řádově menší. To, co Rusové v současnosti dělají, jsou decentní útočné pokusy, protože mají málo munice a Ukrajinci jim ničí sklady salvovými raketomety HIMARS. Pokud jde o Cherson, tak tam to vypadá, a řeklo to několik vojenských analytiků nezávisle na sobě, že tam Ukrajinci chtějí Rusy odříznout, zatlačit na ně a nenechat jim žádnou možnost ústupu. Do Chersonu vedou tři mosty, dva z nich už nejsou v provozu a zbývá jeden, který když Ukrajinci zničí, tak Rusové nebudou mít možnost zásobování ani ústupu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník na válečné konflikty.

Podle mluvčí ukrajinské armády Humenjukové ukrajinští obránci zasáhli v Chersonské oblasti také Kachovskyj most a zničili invazním jednotkám za uplynulý den několik muničních skladů. "Upřesňujeme výsledky, které z nich jsou naše. Protože chápeme, že hnutí odporu na okupovaných územích je silné," prohlásila Humenjuková. Z Chersonské oblasti už nějakou dobu přicházejí hlášení o atentátech na představitele místních úřadů, které dosadila ruská vojska.

Cherson bylo první větší město, kterého se ruské síly po invazi do sousední země zmocnily, načež získaly kontrolu i nad Chersonskou oblastí. Před časem se začalo hovořit o ukrajinské protiofenzivě v tomto regionu s cílem ho osvobodit od okupačních sil a ukrajinská armáda začala v posledních týdnech získávat zpět pozice v oblasti, k čemuž jí pomáhají dodávky zbraní ze Západu.

"Co chtějí Ukrajinci udělat, to přesně nevíme. Co je ale zajímavé, že řada zbraní, které Ukrajinci dostávají, se neobjevují na frontě. To znamená, že z poměrně velkého množství vojenských systémů, které byly dodány na Ukrajinu, je vidět jen zlomek. Z toho se vyvozuje, že Ukrajina formuje velké úderné uskupení a u Chersonu chtějí Ukrajinci Rusům uštědřit obrovskou porážku, která by mohla způsobit, že se Rusové morálně a psychologicky položí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Visingr.

Ukrajinské síly útočily podle prohlášení starosty Melitopolu Ivana Fedorova v noci na dnešek také v Záporožské oblasti. Při úderech proti místům dočasného rozmístění okupačních jednotek v průmyslové zóně bylo podle Fedorova zabito přes 100 ruských vojáků, napsal server Ukrajinska pravda. Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že ruské síly dohromady zneškodnily 19 střel vypálených z raketometů HIMARS, z toho některé u Melitopolu.

Starosta Charkova Ihor Terechov podle agentury Unian informoval, že Rusové ostřelovali sídliště Pavlove Pole v Charkově, a vyzval obyvatele města, aby zůstávali v krytech. Ostřelování si podle něj dnes vyžádalo život jednoho místního obyvatele. Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov informoval, že další člověk byl dnes zraněn při ostřelování jiné čtvrti v Charkově.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.