Seriál ŽvČ: Do 15 minut "udusí" člověka. Oblíbená pokojová rostlina má prudký jed, mezi Čechy byla oblíbená
V druhém díle redakce Život v Česku s názvem Jedovaté rostliny se podíváme blíže s pomocí odborníka na "obyčejnou" pokojovou květinu, kterou má většina Čechů ve svých domovech. Jde o difenbachii, která obsahuje extrémně jedovatý rostlinný toxin.
"Je hodně jedovatá. Obsahuje šťávu, která je součástí jejích listů, které jsou vlastně takové krystalky šťavelanu vápenatého. Pokud by člověk krystalky snědl, zapíchnou se mu v krku, kde vyvolají reakci, která může být velkou komplikací ve smyslu dušení, otoku, v některých případech může vést ke smrti," řekla pro Život v Česku lékařka Kateřina Kotíková z toxikologického informačního střediska s tím, že jde o minuty. Na druhou stranu, pokud člověk přežije přibližně 30 minut, neměl by být následně ohrožen na životě.
Naštěstí se zatím letos neotrávilo difenbachií mnoho lidí. "Od začátku roku evidujeme v souvislosti s intoxikací této květiny pět osob. Dříve to bývalo více, ale její oblíbenost v domácnostech klesá. Větší počet otrav v souvislosti s rostlinou bývá u zamiifolie, která je podobně jedovatá a lidé ji doma mívají v posledních letech hojněji," dodala odbornice pro ŽvČ.
Problém v případě konzumace difenbachie může nastat u malých dětí nebo domácích zvířat, které mohou část listů květiny ukousnout a následně pozřít. Již malá dávka šťavelanu vápenatého způsobuje pálení v ústech a jícnu, dochází také k otoku jícnu a při větší dávce k dušení.
Pokud dojde k rychlé lékařské pomoci, kdy musí u člověka dojít ke znovuzprůchodnění dýchacích cest, se člověk z otravy difenbachií dostane. Rostlinný toxin, který je v této pokojové rostlině obsažený, mu však může trvale poškodit játra a ledviny.
Seriál ŽvČ Jedovaté rostliny:
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.