Sestřička z Thomayerovy nemocnice nezemřela na koronavirus. Zabila ji nespravedlnost, tvrdí lékařka

unnamed (1)
unnamed (1)
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 4. 2020

V neděli odpoledne byla v domě v Říčanech nalezena mrtvá zdravotní sestra (ročník 1972), která pracovala v Thomayerově nemocnici. Žena měla pozitivní nález na koronavirus. Nezemřela ale na následky nemoci COVID-19. Její úmrtí má jinou příčinu. "Stres a nespravedlnost," uvedla přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch o zdravotní sestře uvedl, že se nakazila koronavirem od taxikáře, u kterého byla prokázána nemoc COVID-19. Podle dostupných informací ale koronavirus nebyl v případě zdravotní sestry bezprostředním medicínským důvodem úmrtí. Její smrt byla náhlá a nečekaná. Je dokonce nařízena pitva, aby se zjistilo, proč žena zemřela.

Na internetových sociálních sítích se také hojně spekulovalo o tom, že zdravotní sestra mohla spáchat sebevraždu. Prý na ni doléhal stres a obavy o své zdraví. Je známo, že mnozí zdravotníci nemají ochranné pomůcky a přesto musí chodit do práce.

Mrazivý vzkaz

Pouhý den před smrtí zanechala sestřička na sociální síti mrazivý vzkaz. „Jeden plášť, brýle a ústenka na 12hodinovou směnu fakt k takovému pacientovi nestačí. To se můžu svlékat, jak chci, a je mi to stejně prd platné,“ napsala rozhořená žena.

Policie ale vylučuje, že by žena spáchala sebevraždu. Policejní mluvčí Zdeněk Chalupa to opakovaně vyvrátil. „Nic nenasvědčuje tomu, že by byl spáchán násilný trestný čin nebo že by žena spáchala sebevraždu. Případ kriminalisté šetří jako náhlé úmrtí,“ uvedl Chalupa. Nespravedlivé obvinění O úmrtí zdravotní sestry pro Českou televizi promluvila Martina Vašáková, která je přednostkou Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice. Zdravotní sestra vždy pracovala na sto procent. Zdraví pacienta pro ni bylo zcela zásadní. Práce pro ni byla posláním… Vašáková nesdělila přesnou příčinu úmrtí, rodina si to nepřeje. Ale uvedla, že na sestřičku doléhal stres a nespravedlnost. Pár hodin před smrtí s ní prý zamávalo obvinění, že nemoc COVID-19 do nemocnice zavlekl personál.

Nakažený personál

V Thomayerově nemocnici se koronavirem nakazilo několik sester z plicního oddělení a z oddělení následné péče. Ministr Adam Vojtěch nejprve tvrdil, že na oddělení nemoc patrně zavlekl personál, píše web Novinky.cz. „Ty dvě sestřičky, které se nakazily tímto agresivním virem, byly v situaci, kdy měly kompletní protektivní vybavení na úrovni "3“, a přesto došlo k nákaze. Je to popsáno i z jiných zemí světa, pokud se neopatrně svlékáme, tak se dostane ten virus na naši pokožku," uvedl epidemiolog Roman Prymula v rozhovoru pro Českou televizi s tím, že na straně vlády pochybení nevidí. Jenže lékaři a zdravotní sestry jsou jiného názoru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.