Setkání Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského není podle Kremlu vyloučené. Andor Šándor řekl, jak moc je taková schůzka vůbec reálná

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2022

Kreml opětovně nevylučuje, že setkání prezidenta Vladimira Putina (69) s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským (44) se může stát realitou, ovšem je podmíněno podpisem předem připraveného dokumentu. Řekl to ve středu novinářům mluvčí Dmitrij Peskov (54). Podle něj ale byly práce na takovém dokumentu zastaveny už dávno. "Myslím si, že Putin to říkal vždy prostřednictvím Lavrova či sám, že se s ním potká, bude-li co podepsat," okomentoval vyjádření Kremlu pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor (64) na dotaz redakce.

Peskov dále podle agentury TASS potvrdil, že ruský ministr zahraničí pojede 8. června do Turecka jednat o možném otevření koridoru pro export obilí z ukrajinských přístavů a že Ankara pozvala do Turecka i Putina, termín ale zatím není, dodal.

"Naše stanovisko ke schůzce se Zelenským je dobře známé, opakovali jsme ho víc než tucetkrát. A priori takové setkání nikdo nevylučuje, ale musí být připraveno," řekl Peskov novinářům. Dodal, že zmíněné setkání má ale smysl jen tehdy, bude-li předem připraven určitý dokument. A práce na takovém dokumentu byly už dávno zastaveny, podle Kremlu z iniciativy ukrajinské strany.

Podle politického komentátora Andora Šándora jsou oba lídři svých zemí pod tlakem. "Je to spíše úlitba Francii či Německu, kdy tyto země tlačí na nějakou dohodu, protože Zelenskyj dobře ví, že není v pozici, že by měl něco připravené k podpisu, co by byl schopen ustát vnitropoliticky. Představa, že Ukrajina dobude vše zpět, a to včetně Krymu, je méně realistická než jakákoliv debata o nějakém podstoupení nějakého území. Z hlediska vnitropolitického by to pro Zelenského byla debata smrtelná," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na vyjádření Kremlu.

Na otázku, zda nadcházející návštěva ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Turecku 8. června souvisí s přípravou možného setkání delegací z Moskvy, Kyjeva a OSN v Istanbulu, mluvčí Kremlu řekl, že »to vše má jeden kontext«. Podle něj ale na takovém setkání zatím není jasná shoda.

Peskov také znovu obvinil z bojkotu černomořských přístavů Ukrajinu. "Jsme na pokraji velmi hluboké potravinové krize, která souvisí s ilegálními restrikcemi proti nám a konáním ukrajinských úřadů, které podminovaly cesty k Černému moři a nevyváží odtamtud obilí loděmi, ačkoliv jim v tom Rusko nijak nebrání," řekl mluvčí Kremlu s tím, že pokud jde o Putinovu cestu do Turecka, tak takové pozvání existuje, jeho termíny budou dohodnuty diplomatickou cestou.

Peskov se také vyjádřil k možnosti, že obyvatelé ukrajinských regionů dobývaných ruskou armádou se v referendu vysloví o připojení k Rusku. "Opakovaně jsme říkali, že lidé by si sami měli vybrat budoucnost. A právě obyvatelé dvou států, LPR a DLR, a obyvatelé Chersonské oblasti a Záporoží musí rozhodnout," řekl mluvčí Kremlu s odkazem na dvě samozvané republiky na Donbase (Luhanskou a Doněckou) a další území na východě a jihovýchodě Ukrajiny. "Nepochybujeme, že učiní to nejlepší rozhodnutí," dodal Peskov.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.