Sháníte nový byt? Vybírejte pečlivě

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: unsplash
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2022

Při výběru bytu je pro většinu kupujících na prvním místě lokalita, cena a komfort bydlení. Důležitý je ale také stavební materiál ze kterého byl bytový dům postaven, technický stav nemovitosti a energetická náročnost budovy. Na co bychom si měli dávat pozor při výběru nového bydlení?

1.   Na prvním místě je vždy lokalita

Lokalita definuje místo, kde budeme bydlet, odkud budeme cestovat do práce a děti do školy. Člověk by měl bydlet tam, kde to má rád. Jako první si proto upřímně odpovězte na otázky co je pro vás v rámci lokality nového bydlení důležité? Chcete bydlet kousek od přírody, nebo je pro vás zásadní dobrá dostupnost do města? A nebo obojí? Kde se na mapě kříží vertikály vašich potřeb? Budete v rámci bydliště potřebovat obstarávat každodenní nákupy? Jakou sociální vybavenost preferujete? Jezdíte vlastním autem a nebo využíváte hromadnou dopravu? O lokalitě si zjistěte také její bezpečnost.

Prodej bytů v Praze stále roste. Vzestup cen nového bydlení na straně jedné a úbytek nabídky na straně druhé v hlavním městě pokračuje. Koupě bytu je investicí, která se z dlouhodobého hlediska vyplatí.

Vybalancovat status lokality a ceny je často velice těžkou otázkou, ale bydlení je jedním z pilířů našeho života, myslete na to, při výběru. Emoce spojené s místem jsou dobrým rádcem. Prozkoumejte okolí nového bytu, než se finálně rozhodnete. Jak se tam cítíte? Zajímejte se o to, zda kolem domu nevede rušná silnice, kvůli níž si neotevřete okna, nebo zda nedaleko nevypouští pachy továrna, jakkoli je skrytá za zelení. Zajímejte se také o blízkost večerek nebo non-stop náleven, které mohou proměnit noční ulice v místo, kam se vám nebude chtít vycházet.

Zdroj foto: unsplash

Tipy v otázce lokality: Na co si dát pozor

Doporučujeme nahlédnout do územního plánu na stavebním úřadu. Tam můžete například zjistit, že vám přímo pod okny vyroste v brzké domě hypermarket a příjemné zelené plochy kolem se změní na šeď nekonečně velkých parkovišť, nebo výstavba průmyslového komplexu. V katastru můžete najít ale i pozitivní zprávy, které vám pomůžou v rozhodování, příkladem může být výstavba sportovního komplexu či budování parku a výsadba stromů.

2.   Jakou vybavenost bytu skutečně potřebujete?

Čím moderněji byt působí, tím vyšší může být jeho cena. Důležitá je ale kvalita modernizace. Pokud chce majitel v bytě zanechat původní vybavení, může to být výhodné pro ty, kteří zatím nemají pořízenou vlastní výbavu. Nábytek ale dodává bytu duši. Skrze detaily jako jsou bytové doplňky si prostor zabydlíte a zútulníte podle svého gusta. Není také nad vlastní postel, kterou jste si vybrali podle svých preferencí. Nebojte se nastěhovat do prázdného bytu a vybavte si ho novým nábytkem.

Vybavení kuchyně nechte také na vlastní režii a pořiďte si spotřebiče a nádobí, které jsou pro vás v kuchyni esenciální a usnadní a zpříjemní vám vaření.

Zdroj foto: unsplash

3.    Pořizovací cena a cena za provoz

Ceny bytů v posledních letech rapidně stoupají a je jasné, že při výběru bytu budete vycházet ze svých finančních možností. Vybírat ten nejlevnější byt, ale nemusí být tou nejlepší strategií. Porovnávejte vždy více parametrů, než jen cenu.

Dražší byt v lepším stavu vám může ušetřit spoustu budoucích výdajů a také mnoho energie. Lepší lokalita vám zvedne kvalitu života. Technické proporce jako zděný bytový dům místo panelového je také třeba zvážit. Do úvahy přidejte také velikost, dispoziční řešení, spotřebu energií, úroveň společných částí domu, způsob vytápění a vybavení koupelny a kuchyně.

Cena by zkrátka neměla být tím jediným podle čeho se rozhodnete, přeci jenom jde o byt ve kterém budete žít, třeba i celý život.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.