Situace s množstvím migrantů je neudržitelná, může vést až k rozpadu Evropské unie, míní Andor Šándor

Migrace - Ilustrační snímek
Migrace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 12. 2023

Komentář: Problém s vysokým počtem migrantů, kteří volí nelegální cestu do evropských zemí, je třeba řešit rázněji a tvrději zakročit proti pašerákům, shodli se v sobotu při setkání v Římě italská premiérka Giorgia Meloniová a britský ministerský předseda Rishi Sunak. Ten mimo jiné řekl, že množství běženců, kteří připlouvají do Itálie, je neudržitelné a že k věci je třeba přistupovat s radikalismem britské expremiérky Margaret Thatcherové, uvedla agentura ANSA. Ohledně nelegální migrace, která trápí evropský kontinent, pro ŽivotvČesku.cz poskytl komentář komentátor a bezpečnostní expert Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že situace je dlouhodobě neudržitelná a může vést až k rozpadu EU.

"Je evidentní, že u Velké Británie, která si slibovala vystoupením z Evropské unie také to, že se omezí migrace, což se nestalo, tak ten problém nabývá na rozměru ve smyslu, že by to chtěli skutečně řešit. Otázka je, jak prorazí se soudy, ale Sunak razí heslo o tom, že o tom, kdo bude na jejich území, nebudou rozhodovat žádné soudy mimo Velkou Británii. Takže uvidíme, jak se to povede, ale je fakt, že Británie se velmi mnoho změnila zmíněnou nelegální, ale i celkovou migrací. Pokud jde o Itálii, tak ta dlouhodobě trpí jednak přílivem migrantů, které vozí neziskovky na ostrov Lampedusa a samozřejmě i do jiných míst v Itálii. A samozřejmě dále trpí jakýmsi pokrytectvím zbytku Evropy, který není ochoten si kohokoliv z migrantů od Italů vzít," okomentoval současnou situaci pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

"A zároveň trpí Itálie tím, a to skutečností, že Evropská unie není schopna chránit své vnější hranice, vlivem toho, že západní svět, který se podílel na rozbití některých zemí v severní Africe a na Blízkém a Středním východě, což jsou místa, odkud plyne migrace, není schopen udělat nic, aby ty země stabilizoval. Pokud se nestabilizují země, odkud do Evropy přichází migranti, nebo přes které do Evropy míří migranti, tak dojde na to, že budeme muset zavádět opatření 2. a 3. kategorie. A stejně to skončí na tom, že se budou protekčně chránit jednotlivé státy, a neschopnost to opravdu vyřešit na evropské úrovni může vést k rozpadu Evropské unie," dodal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert.

Pokud jde o setkání lídrů obou zemí, tak oba premiéři se dohodli, že budou společně financovat projekt, který má usnadnit dobrovolné návraty migrantů do zemí původu. Londýn a Řím se také shodují v tom, jak problém s počty migrantů na domácí půdě řešit - v obou zemích existují plány, jak posílat žadatele o azyl do třetích zemí, kde budou na vyřízení svých žádostí čekat. Itálie uzavřela dohodu s Albánií, Británie se Rwandou, v obou případech ale další postup této praxe prozatím zablokovaly soudy.

"Naši odpůrci strkají hlavu do písku a domnívají se, že se ten problém vyřeší sám, ale to nefunguje. Jen se podívejte na Lampedusu, kam letos dorazilo 50 procent všech přistěhovalců: To už není udržitelné, není to správné a je to nemorální," řekl Sunak. "My musíme také odrazovat. Pokud migranti přijedou do Británie nebo Itálie nelegálně, nebudou moci zůstat, v tom musí být jasno," doplnil.

Sunak se v sobotu zúčastnil i akce premiérčiny krajně pravicové strany Bratři Itálie, kde mluvil i o někdejší britské konzervativní premiérce Thatcherové. "Thatcherová chápala, že plány jsou významné jen tehdy, když jsou uskutečnitelné... Nikdy se nevzdávala, ani když byla bitva složitá a my dnes musíme tento thatcherovský radikalismus aplikovat na ilegální migraci," řekl britský premiér.

Sunak se rok před britskými volbami snaží prosadit zákon o deportacích migrantů do Rwandy a uskutečnit plán i po verdiktu Nejvyššího soudu, který ho v listopadu zamítl. Italská snaha posílat ročně až 36.000 migrantů do Albánie narazila u albánského ústavního soudu, který tento týden ratifikaci dohody dočasně pozastavil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.