Škody na Ukrajině už teď představují 7krát rozpočet Česka. Kdo je po válce zaplatí a na co si vláda musí dát pozor, vysvětlil ekonom

Mariupol je jedním z nejvíce válkou postižených ukrajinských měst.
Mariupol je jedním z nejvíce válkou postižených ukrajinských měst.
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
michal.broz@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 4. 2022

Válka na Ukrajině si za 41 dní vyžádala tisíce lidských životů a obrovské materiální škody, ze kterých se země bude vzpamatovávat řadu let. Na co se bude muset ukrajinská vláda zaměřit po konci konfliktu a kde na to vezme finanční prostředky, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička.

Přes čtyři miliony uprchlíků, zničená města, mosty, silnice, elektrické vedení, stejně tak pole, o která se nemá kdo starat. I to je obrázek částí Ukrajiny, na které naplno dopadla válka.

"Aktuálně se škody napáchané válkou odhadují asi na 600 miliard dolarů, což je v přepočtu zhruba 14 bilionů korun. Rozpočet České republiky se pro představu pohybuje kolem dvou bilionů korun. Ty škody jsou tak nedozírné," popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička, s čím se bude Ukrajina muset potýkat.

Každý konflikt nicméně jednou skončí a pro Ukrajince nastane čas obnovy zničené země. Jak tento úkol zvládnou, přitom může vývoj celého státu ovlivnit na desetiletí dopředu. Základní otázkou budou zdroje financování.

"Část peněz půjde ze zabaveného majetku ruských oligarchů. Nezbytná ale samozřejmě bude pomoc Evropské unie a USA, což je někdy symbolicky nazýváno jako Marshallův plán číslo 2. Důležité je přitom správné zacílení, tedy kam by ta pomoc měla jít. Cílem by mělo být obnovení toho, co na Ukrajině bylo," uvedl Petr Studnička pro ŽivotvČesku.cz.

"Určitě tedy zemědělství. Ukrajina byla obilnice Evropy, největší pěstitel pšenice i slunečnice a producent obilnin a olejovin jako důležitých komodit pro evropský i africký trh. Potom samozřejmě průmysl, protože spousta tamních firem vyráběla součástky hlavně pro německé automobilky, ale i třeba díky niklu zprostředkovaně výroba čipů. Důležitá je také obnova poničené infrastruktury, silniční, energetické i vodohospodářské," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Petr Studnička.  

Ukrajinské ministerstvo hospodářství v sobotu ohlásilo pokles výkonu ukrajinské ekonomiky o 16 procent za první čtvrtletí roku. Za celý letošek pak podle odhadů může dojít k poklesu až o 40 procent. Nejvíce jsou podle ministerstva postižena ta odvětví, kde není možné pracovat na dálku - zejména letecká a námořní doprava či některé služby. Zároveň se prý v posledních deseti dnech začala ekonomika oživovat, lidé v regionech stranou válečného konfliktu se vrací do práce a zemědělci začali se setím, uvedlo ministerstvo podle ČTK.

"Aby se země rozhýbala, tak bude nezbytná i podpora malého a středního podnikání, logicky i získání zahraničního kapitálu a zahraničních investic. Na Ukrajině byl problém vyšší míry korupce, proto by si po válce měli určitě víc kontrolovat veřejné finance," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz Petr Studnička.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.