Skončí válka, až armáda Vladimira Putina získá potřebné území na Ukrajině? Expert na válečné konflikty Josef Kraus nastínil taktiku Ruska
Rusko přesouvá své záložní síly z celé země a shromažďuje je poblíž Ukrajiny, aby je bylo možné použít pro budoucí ofenzivu. Ve svém pravidelném ranním hlášení o tom dnes informovalo britské ministerstvo obrany. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity ohledně dotazu, zda armáda Vladimira Putina (69) ukončí svou »speciální vojenskou operaci«, jak nazývá válečnou invazi na území Ukrajiny, tím, že získá vytyčená území. "To je otázkou, co nikdo neví," uvedl s tím, že Rusové patrně sami nemají přesný plán.
Podle britské vojenské zpravodajské služby velká část nové ruské pěchoty používá ke svým přesunům obojživelné obrněné transportéry MT-LB, které až dosud stály převážně ve skladech. Donedávna hrály tyto transportéry na obou stranách převážně podpůrnou roli. Rusko je dlouhou dobu považovalo za nevhodné pro jakýkoli transport pěchoty na frontové linii.
Ukrajinské síly se dnes nadále snažily zablokovat postup ruských jednotek v oblasti Donbasu na východě země, uvedl gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Na frontové linii na východě hlásí ukrajinští představitelé intenzivní ostřelování měst a vesnic. Rusové tam útočí z několika směrů.
"Rusové střílejí podél celé frontové linie," napsal Hajdaj na sociální síti telegram. "Nepřítel se snaží postoupit z Luhanského regionu do vesnic Doněckého regionu," dodal.
Podle špičkového experta na vojenské konflikty Josefa Krause je těžké určit, co Rusko od vojenské invaze přesně očekává. "Doposud to byly amorfní cíle typu denacifikace Ukrajiny, což neznamená vůbec nic, pak začalo osvobozování Rusů na Ukrajině, což není území, které by šlo nakreslit jako nějaká čára. Takže není jasné, kam až chtějí pokračovat. Osobně si myslím, že oni sami tento plán nemají. A víceméně to, kam jim obránci dovolí dojít, tak tam se budou v uvozovkách snažit dojít. A jakmile to nepůjde, tak tam opět vyhlásí nějakou operační pauzu a bude docházet k nějakému přeskupování sil. Nemyslím si ale, že ruské vedení má nakreslenou nějakou červenou čáru, která definuje, co chtějí dobýt a kdy chtějí vyjednávat o nějakém mírů," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie.
Rusové se již dříve nechali slyšet, že chtějí získat kontrolu nad celým Donbasem. Poté, co se jim minulou neděli podařilo dobýt město Lysyčansk a upevnit kontrolu nad Luhanskem, dali jasně najevo, že mají v plánu obsadit i části sousedního regionu.
"Ukrajinci se budou naopak snažit je z těch území vytlačovat, což vidíme, že někde se jim to daří, někde se ubrání, ale je potřeba si nalít čistého vína, Rusové jsou stále ti silnější, stále ti, kteří mají iniciativu v tom konfliktu a stále ti, kteří většinu času postupují směrem na západ," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.
Na průmyslový Donbas, který tvoří Luhanská a Doněcká oblast, Rusko soustředí svou ofenzivu od chvíle, co se na jaře stáhlo ze severu Ukrajiny a z hlavního města Kyjeva. Proruští separatisté drží části obou východních oblastí od roku 2014 a vyhlásili tam dvě samozvané republiky - Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR). Rusko jejich samostatnost uznalo krátce předtím, než letos v únoru vojensky napadlo Ukrajinu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.