Snažím se v současnosti vydělávat peníze a připravit se, říká Roman Šmucler, který vsadil na to, že Rusko plyn pošle

Roman Šmucler
Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 7. 2022

Dodávky ruského plynu do Evropy zůstaly v pátek ve srovnání s předchozím dnem převážně stabilní. Fyzický tok plynovodem Nord Stream 1 do Německa je zhruba na stejné úrovni, tok plynovodem Jamal směrem z Německa do Polska se mírně snížil. S odvoláním na údaje operátorů to uvedla agentura Reuters. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a šéfa České stomatologické komory Romana Šmuclera (53), jak v současnosti situaci ohledně plynu a války na východě Evropy vnímá. Aktuálně dává podle svých slov přednost vydělávání financí.

Podle internetových stránek společnosti Nord Stream AG fyzický tok plynovodem Nord Stream 1 v pátek ráno činil 29,2 milionu kilowatthodin za hodinu (kWh/h). Předchozí den to bylo kolem 29 milionů kWh. Plynovod zajišťuje více než třetinu ruského vývozu plynu do EU, provoz plynovodu byl po desetidenní odstávce způsobené údržbou obnoven ve čtvrtek.

Dodávky plynovodem Nord Stream 1 ale zůstávají na 40 procentech kapacity, kde byly kvůli technickým problémům už před zahájením údržby. Nadále také přetrvávají obavy ze zastavení dodávek ruského plynu kvůli geopolitickému napětí.

"Snažím se jako každý rozumný člověk v současnosti vydělávat peníze, řeším své firmy, a připravit se, pokud možno nebýt na sociálních sítích. Přiznám se, jak to je momentálně na Ukrajině, nevím. Všichni se musíme věnovat věcem, které budou na podzim. Pro mě skončilo období, kdy se řešil covid a války. Teď je situace, kdy každý sám se musí připravit na to, co bude. Takže předpovědi, kterými nás trápili, a na kterých vydělali obrovské peníze, že nebude plyn a že nebude ropa, za to jsme platili. Snad se to teď vše zlepší," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler ohledně současného dění.

Tok plynu ve směru z Německa na východ přes plynovod Jamal-Evropa do Polska je mírně slabší, ukázala data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Výstupní průtok v měřicím bodě Mallnow na německých hranicích s Polskem ráno činil 2,652.767 kWh/h, což je pokles z 3,9 milionu kWh/h z předchozího dne.

Takzvané nominace na přívod plynu na Slovensko z Ukrajiny přes hraniční bod Veľké Kapušany se v pátek nezměnily a ráno činily 36,9 milionu metrů krychlových denně, ukázaly údaje ukrajinského provozovatele přepravní soustavy. Tyto objemy odrážejí rezervace odběratelů.

Ruská plynárenská společnost Gazprom podle agentury Reuters uvedla, že její dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu přes vstupní bod Sudža by dnes měly dosahovat 41,9 milionu metrů krychlových ve srovnání se čtvrtečním objemem 42,2 milionu metrů krychlových.

"Vsadil jsem si na to, že Rusové plyn pošlou, takže jsem vydělal velké peníze, protože jsem nezafixoval ceny a vydělávám na tom. Myslel jsem si, že Rusové plyn skutečně pošlou, což vyšlo, nakupuji na denním spotovém trhu s elektřinou a plynem, a teď řada lidí čeká zdražení, protože platili méně za plyn, jenže teď se jim tam promítnou zvýšené ceny posledních měsíců, ale ceny plynu klesají," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler ohledně situace s energiemi.

Od května se přes Ukrajinu dostává do EU zhruba o třetinu méně ruského plynu než předtím. Ukrajina totiž rozhodla, že přestane umožňovat Gazpromu tranzit ruského plynu přes stanici Sochranovka, jeden ze dvou tranzitních bodů na ukrajinském území. Zdůvodnila to invazí ruských vojsk.

Cena plynu pro evropský trh s dodáním v srpnu se mezitím vrátily k růstu. V pátek krátce před 10:00 SELČ se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala nad 165 eur (asi 4050 Kč) za megawatthodinu (MWh), a vykazovala tak růst více než o šest procent. Před rokem plyn v TTF stál zhruba 21 eur/MWh.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.