Sněmovna v noci schválila, jak se bude měnit život v Česku kvůli koronaviru

ERIWSJZWsAARm-9
ERIWSJZWsAARm-9
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 4. 2020

Sněmovna projednala a schválila všech 15 vládních opatření, která jsou připraveny na řešení koronavirové krize v Česku. Návrhy zahrnují úlevy pro cestovní kanceláře nebo ochranu pro nájemníky, vyplacení peněz pro OSVČ a další.


Na téměř dvacetihodinové schůzi, která se protáhla dlouho do noci, schválila dalších 11 návrhů zákona, jež nestihla projednat na úterním jednání. Dohromady vláda Sněmovně předložila 15 změn zákona, všechny prošly, uvedl portál Seznam zprávy.

Schválená opatření nyní míří do Senátu, pak je musí podepsat prezident. Poté teprve vstoupí v platnost. Co všechno vládní opatření po dobu nouzového stavu v Česku změní?

Pokuty za porušení opatření proti koronaviru

Policisté i strážníci mají v rukou možnost udělovat pokuty až ve výši 10 tisíc korun, a to těm, kteří nebudou dodržovat opatření vlády spojená s koronavirem. Jde například o zákaz scházení se více než dvou lidí mimo jednu domácnost na veřejnosti nebo nošení roušek.

Přijímací zkoušky na vysoké školy

Přijímací zkoušky na VŠ se uskuteční nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. S ohledem na epidemii se mohou uskutečnit prezenčně i dálkově. Poslanci prodloužili také lhůtu, v níž přijatí uchazeči mohou dodat dodatečně maturitní vysvědčení, a to z vládou navrhovaných 30 dnů na 45 dnů po zápisu na vysokou školu.

Úlevy v placení nájemného

Nájemníci, kteří kvůli epidemii koronaviru dočasně přišli o příjem, kvůli tomu nemohou dostat výpověď z bytu. Neplacení nájemného by měli pronajímatelé tolerovat do konce července.

Změny v exekucích a insolvencích

Podnikatelé a firmy v hospodářských potížích na sebe nebudou muset bez zbytečného odkladu podat insolvenční návrh. Do konce června budou pozastaveny exekuce movitých věcí i nemovitostí.

Maximální úrok pro spotřebitelské úvěry

Spotřebitelským úvěrům, které nebyly spláceny déle než 90 dnů, poslanci omezili maximální výši úroků. Zároveň dali strop sankcím pro osoby samostatně výdělečně činné, pokud se se splátkami opozdí.

Změna pro ubytovatele typu Airbnb

Každý, kdo nabízí ubytování na online platformách fungujících na principu sdílené ekonomiky (typu Airbnb), musí s českými úřady nově sdílet informace o uzavřených smlouvách.

OSVČ, úvěry i změny ve vyplácení dávek

Co Sněmovna přednostně schválila už o den dříve, tedy v úterý? Do Senátu zamířila „pětadvacítka“ ministryně financí, která přiznává nárok na kompenzační bonus živnostníkům ve výši 25 tisíc korun. Jednotlivci i firmy by podle další předlohy mohli v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo šest měsíců splácení úvěrů a hypoték.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.