Šojgu přijel do Donbasu, nařídil vojákům zesílit útoky proti Ukrajině. Propaganda, říká Andor Šándor a popsal, co se v realitě děje

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 7. 2022

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (67) při návštěvě jednotek bojujících na východě Ukrajiny nařídil, aby zesílily útoky proti ukrajinské armádě. V sobotu o tom informovalo ruské ministerstvo obrany. Ruští vojáci mají podle Šojgua zabránit tomu, aby Ukrajinci podnikali velké raketové a dělostřelecké útoky na civilní infrastrukturu v Ruskem okupovaných částech Donbasu i jinde. Podle generála v záloze a politického komentátora Andora Šándora (64) je nařízení ohledně útoků brát s určitou rezervou a sklonem k propagandě.

Šojgu se sešel s vojenskými veliteli, kteří ho informovali o vývoji na frontě a předal vojenská vyznamenání dvěma generálům, uvedl resort obrany podle ruských agentur. Neupřesnil však, kdy přesně se jeho šéf na východ Ukrajiny vypravil.

Ruská média připomínají, že Šojgu se naposledy na inspekci jednotek podílejících se na »speciální vojenské operaci«, jak Rusko invazi na Ukrajinu nazývá, vydal koncem června.

Ministerstvo obrany v Moskvě v sobotu také uvedlo, že ruské síly zničily v ukrajinském městě Dnipro továrnu, kde se vyráběly součásti pro taktické balistické rakety krátkého dosahu Točka. Podle ukrajinské strany si noční útok na blíže neupřesněný průmyslový závod vyžádal tři lidské životy a 15 zraněných.

Generál v záloze a bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, jak nařízení o zesílení útoků vnímá. "Záleží na tom, co všechno je pod pojmem »útoky« myšleno. Pokud to bude nějaká koncentrovaná dělostřelecká a raketová palba, tak to všechno záleží na tom, zda Rusko má dostatek zásob. To znamená, zda logistika byla schopna průběžně doplňovat a sklady munice, které byly zasaženy ukrajinskými útoky, jim nezpůsobily vážnější problém. Musíme brát, že to byla zase nějaká propagandistická akce, kdy Šojgu vyznamenával nějakého vojáka a řeklo se, že to nařídil. Šojgu není v zásadě žádný vojenský stratég ve smyslu, aby politik zasahoval do řízení vojenských operací. Tedy ten povel je potřeba brát jako velmi vágní, důležité bude rozpracování operačními veliteli, kteří podle úkolů, které dostali, připraví odpověď," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený expert na vojenské konflikty Andor Šándor.

Mluvčí ruského resortu obrany Igor Konašenkov také řekl, že ruští vojáci také sestřelili i tři ukrajinská letadla a dva vrtulníky.

"Pokud bychom interpretovali, a zatím vidíme, že k ničemu takovému nedochází, jaksi rozkaz útoku v tom, že by mělo dojít k útoku pozemních sil za podpory letectva a dělostřelectva a podobně na základě praporních bojových skupin, tak tam můžeme mít určitou pochybnost, o tom, jak hluboko a daleko by ten útok mohl být veden. Ale nemyslím si, že bychom zaznamenali nějaký zásadní přelom v tom, jakou Rusové vedou bojovou činnost na Donbasu. Tudíž bych to vnímal jako zesílenou raketovou a dělostřeleckou palbu na vybrané cíle, která má ochromit odolnost Ukrajiny a ukrajinské armády," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Britské ministerstvo obrany dnes s odvoláním na vojenskou rozvědku upozornilo, že Rusko »předčasně a nepravdivě« informuje o svých úspěších na bojišti. "Děje se to částečně ve snaze předvést úspěchy před domácím publikem a posílit morálku válčících vojáků," uvedl úřad na Twitteru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.