Spanilá jízda MMA zápasníka Jiřího Procházky: Nadcházející titulovou bitvu v UFC s veteránem Gloverem Teixeirou rozebral Petr Píno Ondruš

Bojovník MMA Jiří Procházka
Bojovník MMA Jiří Procházka
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2022

Událost, kterou Česká republika ještě nezažila - tak se dá mluvit o nadcházejícím souboji v MMA, do něhož v neděli brzy nad ránem středoevropského času v Singapuru vstoupí devětadvacetiletý zápasník Jiří Procházka v rámci turnaje UFC 275. V jeho cestě za titulem mu bude překážkou brazilský dvaačtyřicetiletý veterán Glover Teixeira. V nejprestižnější světové organizaci se pro něj jedná o první obhajobu titulu v polotěžké divizi. Pro redakci ŽivotvČesku.cz směrem k nadcházející bitvě, kterou si nenechá ujít žádný milovník bojových sportů, poskytl rozhovor legendární český zápasník Petr Píno Ondruš (41).

Petře, když se vysloví jméno Jiřího Procházky, tak v Česku v rámci bojových sportů každý ví, o koho jde. Oproti tomu pro některé může být jméno Glovera Teixeiry mnohem méně známé...

To je dost pravděpodobné. Když se na něj podíváme v kostce, Teixeirovi je sice čtyřicet dva let, ale je to Brazilec, který má obrovské zkušenosti. Je držitelem několika rekordů a má na svém kontě 33 vítězství a jen 7 porážek. Velký ranař. Zápasil v několika titulových bitvách. Podle mě jde papírově o favorita. Druhá stránka věci je, že jde s Jirkou Procházkou, a to je člověk, který je zázrak přírody, je to člověk, který má naprosto dokonale srovnanou hlavu, má geniální timing, disponuje neortodoxním stylem zápasu a podle mě může v současnosti porazit úplně každého.

Rozumím. Jdou v polotěžké váze, tedy do 93 kilogramů, ve které má každý úder s nadsázkou řečeno sílu granátu. Skončí to před limitem?

Předpokládám, že tohle nebude bitva na plný počet kol. Konec vidím v druhém, nebo třetím kole.

Cesta Jiřího Procházky je nejen pozoruhodná, ale i poměrně v uvozovkách rychlá. Zajímá mě, pokud uspěje, získá titul UFC, jakou cestou půjde dál? Ztratí motivaci, protože dosáhne titulu v nejprestižnější organizaci, nebo?

To si nemyslím. Tím, že je samuraj, jak o sobě říká, tak to má v hlavě posunuté a bude se chtít stále posouvat, zdokonalovat. Stále je několik variant, které mohou pro něj být atraktivní. Ale to je spíše otázka na něj. Tady bychom hodně spekulovali.

Do kolika může Jiří Procházka v MMA bojovat, když vezmeme, že mu je dvacet devět let?

V Americe je řada borců, kteří zápasili klidně do osmačtyřiceti let. Je to hodně individuální. Pokud jde o Jirku mým pohledem, tak určitě tak deset let u zápasení bude chtít ještě zůstat. Umím si i představit, že do Spojených států by se na čas odstěhoval a nabíral tam další zkušenosti.

A poslední, zcela obligátní otázka, komu budete fandit?

(Začne se smát) Už teď mám připravený popcorn a colu, řehtačku a vlajku a z pohodlí gauče budu jako každý Čech hnát silou svého hlasu Jirku pro titul v UFC.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.