Reklama:

Špatná zpráva pro Vladimira Putina: Čím dál více Rusů odmítá bojovat na Ukrajině. A bude hůř. Promluvil expert na vojenské konflikty

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 7. 2022

Nejméně 1793 ruských vojáků se odmítlo dál zapojovat do bojů na Ukrajině, vyplývá podle šetření ruského mediálního projektu Vjorstka z veřejně dostupných údajů. Některé vojáky, kteří se rozhodnou vypovědět smlouvu o práci v ruských ozbrojených silách a pokusí se odjet zpět do Ruska, ale ruská armáda přesouvá do speciálního centra ve městě Brjanka v Luhanské oblasti na východní Ukrajině, uvedla Vjorstka. Pro ŽivotvČesku.cz současné dění na frontě zhodnotil vojenský a bezpečnostní expert Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity. Poukázal na opětovný problém s logistiklou, který podle něj dělá Ruské federaci čím dál větší vrásky.

Reklama:

Existenci centra v Luhanské oblasti pro »odmítače« potvrdili příbuzní vojáků z různých ruských jednotek. Podle informací projektu je v něm nyní drženo nejméně 234 příslušníků ruských ozbrojených sil. Vojáci v Brjance žijí ve sklepních nebo jiných izolovaných prostorách a je na ně vyvíjen tlak, aby souhlasili s návratem na frontu.

Reklama:

O zadržování ruských vojáků odmítajících účast v bojích v ukrajinské Luhanské oblasti psal dříve také ruský nezávislý web Mediazona. Podle něj jde o vojáky, kteří slouží v armádě na základě smlouvy.

Nejčastěji se ruští vojáci odmítají dál účastnit bojů kvůli těžkým podmínkám na frontě, řekl projektu Vjorstka Alexej Tabalov, zakladatel organizace Škola prizyvnika (Škola odvedence), která poskytuje právní pomoc brancům a dalším vojákům. Méně je podle Tabalova těch, kdo chtějí vypovědět smlouvu o službě v armádě z ideologických důvodů.

"Není třeba naše vojáky idealizovat. Nemají k válce žádné morální výhrady. Mají jednoduše zesílený pud sebezáchovy, chtějí zůstat naživu," uvedl Tabalov. "Obrací se na nás také lidé, kteří už nechtějí bojovat, protože jsou unavení. Tři nebo čtyři měsíce strávili na frontě, aniž by je někdo směnil nebo aniž by měli dovolenou," doplnil Tabalov.

O tom, že Ruské vojenské síly se dostávají do čím dál větších problémů, zejména pokud jde o logistiku, pro ŽivotvČesku.cz uvedl bezpečnostní expert z Masarykovy univerzity.

"V současnosti, v některých vojenských operacích, začínají přebírat iniciativu Ukrajinci, což doposud neplatilo. A v tuto chvíli se Rusové začínají dostávat pod tlak, začínají mít opět ohromné logistické problémy, nejsou schopni dostatečně mobilizovat lidské kapacity a personál. Jedna věc je poslat odněkud ze Sibiře lidský potenciál na frontovou linii, ale druhá věc dát mu něco do ruky, aby měl čím střílet, do něčeho ho obout a obléct a nějak ho tam dopravit, což se ukazuje jako problém, se kterým si Rusové momentálně nejsou schopni poradit. Takže strašení všeobecnou mobilizací, je jen strašení a je součástí psychologického nátlaku Rusů, v současnosti toho nejsou schopni," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia z katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: