Špatně nastavená nebo zanesená klimatizace může ohrozit zdraví. Lékařka řekla, kdy začínají problémy

Tropické počasí - ilustrační foto
Tropické počasí – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 6. 2021

Extrémní horka v budovách nelze zvládnout bez větráku či klimatizace. Dobrý »​pomocník« se při nesprávné manipulaci ale může změnit v zařízení, které ohrožuje lidské zdraví. "Obecně platí, že klimatizace by měla by měla být nastavena tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl větší než 6 stupňů Celsia," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz praktická lékařka Irena Bijedičová. Nevhodně nastavená teplota ale není jediným problémem, který může klimatizace přinést.

Klimatizace je dobrý »​sluha«, se kterým ale lidé musí umět zacházet. Mezi zásadní problémy patří špatné nastavení teploty a zanedbaná údržba. Pokud se klimatizace pravidelně nečistí, tak se stává rezervoárem pro roztoče, plísně, prach i nebezpečné bakterie.

Pravidelně čištěná klimatizace může fungovat i jako čistička vzduchu, zanesená klimatizace pak vzduch v místnosti kazí. Objevují se pak varovné příznaky, jako je pálení očí, bolesti hlavy či zvýšená únava. V extrémních případech může člověk pociťovat i svírání na hrudi a dušnost.

"Obecně platí, že klimatizace by měla by měla být nastavena tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl větší než 6 stupňů Celsia, v jiném případě jsou v ohrožení nejen dýchací cesty," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz praktická lékařka Irena Bijedičová s tím, že pro lidský organismus jsou rizikové zejména přechody mezi chladným a horkým prostředím. Lidé, kteří pracují v kancelářských budovách a ven chodí třeba na cigaretu, takový přechod absolvují několikrát denně. Doporučuje se mezi tyto přechody vložit mezistupeň - před vstupem do kanceláře například počkat chvíli na chodbě, kde se teplota začne vyrovnávat.

Výkyvy teploty často vedou k respiračním onemocněním, jako je chřipka, angína, zánět dutin či onemocnění nosohltanu. Pokud lidé uvnitř místnosti cítí, že jim chladný vzduch z klimatizace fouká přímo na krk či do obličeje, tak je to známka, že si zadělávají na nepříjemné zdravotní problémy.

V případě prochlazení horních partií těla dochází k bolesti svalů a kloubů a může dokonce nastat i podráždění periferních nervů. Studený vzduch by měl proudit do volného prostoru, nikoliv přímo na osoby. Na toto je nutné myslet i v autě, kde si motoristé často pouští studený vzduch přímo do obličej a večer bojují s bolestí hlavy a svalstva.

Velký problém představují zanesené filtry. Pokud se klimatizace pravidelně nečistí, tak do vzduchu posílá prach, baktérie i plísně. S tím řada alergických reakcí.

V klimatizované místnosti se doporučuje zvýšit příjem tekutin, které by neměly být ledové, ale měly by mít pokojovou teplotu. Při používání klimatizace dochází ke snížení vlhkosti vzduchu, což u lidí vede k vysychání sliznice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.