Specialista na vojenské konflikty Josef Kraus nevidí ohledně války na Ukrajině světlo na konci tunelu. Popsal, co se aktuálně v rámci konfliktu děje. Klíčová bude zima

Válka na Ukrajině - Ilustrační snímek
Válka na Ukrajině – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 8. 2022

Ruská vojska se na východě Ukrajiny snaží o útočné operace, na jihu se chystají k obraně už obsazených území, uvedl v sobotu generální štáb ukrajinské armády. I v noci pokračovaly ruské dělostřelecké, raketové a letecké útoky na ukrajinská města, výbuchy byly slyšet v Mykolajivu, Záporoží a Nikopolu, ostřelována byla také Sumská oblast na severovýchodě Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že při úderech na ukrajinské pozice v jižní Chersonské a Dněpropetrovské oblasti ruská armáda zabila více než 500 ukrajinských vojáků a »zahraničních žoldnéřů«. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz vedoucímu oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefu Krausovi z katedry politologie Masarykovy univerzity, jak současné dění ohledně rusko-ukrajinského konfliktu vnímá. Podle něj válka na Ukrajině k nějakému jasnému konci zatím nevede.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov uvedl, že přes 400 ukrajinských vojáků zahynulo při zásahu ruských leteckých sil a dělostřeleckých jednotek u obce Bilohirka v Chersonské oblasti. Na jiných místech v Chersonské oblasti přišlo podle Konašenkova při ruských útocích o život více než 70 ukrajinských vojáků a asi 150 bylo zraněno.

"V Dněpropetrovské oblasti bylo v důsledku velmi přesného úderu ruských sil na baštu formování cizinecké legie zlikvidováno více než 80 zahraničních žoldnéřů," sdělil Konašenkov. Oznámil také zničení množství vojenské techniky ukrajinské armády, včetně amerických raketometů HIMARS, raketometů Grad, dvou letadel Su-25 a dělostřeleckých zbraní a munice. Tvrzení bojujících stran o ztrátách protivníka obvykle není možné ověřit z nezávislých zdrojů, Kyjev dosud popřel každé ruské oznámení o likvidaci amerických systémů HIMARS.

"Současný trend, jaký lze sledovat, tak je to trend drobnějších výpadů jedné, či druhé strany. Určitě lze očekávat nějaký ruský pokus o větší kontrolu třeba černomořské oblasti i za použití třeba ruského vojenského námořnictva. Vypadá to, že Rusové se pokusí o dobytí města Cherson, což se jim doposud nepodařilo, ač je to město vzdálené pár kilometrů od hranic," uvedl pro ŽivotvČesku.cz expert na válečné konflikty Josef Kraus ohledně současného dění na Ukrajině s tím, že odhadnout, kdy konflikt skončí, je velmi těžké. Rozchodně nepůjde o týdny. "Lámat chleba se začne někdy okolo zimy," podotkl.

Ruská armáda a jednotky ze neuznaných republik vzniklých s ruskou podporou na východě Ukrajiny pokračují podle ukrajinského štábu ve snaze o útok především v okolí Bachmutu a Avdijivky nedaleko Doněcku. U Bachmutu tak pokračovaly letecké a dělostřelecké útoky na pozice ukrajinských obránců. Na obce Pervomajske, Voďane, Opytne nebo ves jménem Ňju Jork (New York) v blízkosti Avdijivky dopadaly rakety a dělostřelecké granáty.

"Proti tomu se Ukrajinci snaží prolamovat určité ruské linie, některých méně hlídaných borech, a zároveň za pomocí zbraní ze Západu dokáží velice dobře likvidovat logistické zázemí nepřítele, což je od nich velmi chytrý tah. To povede k prohlubování všech logistických problémů, které ruská strana má, tedy nedostatek vojenského materiálu, munice, paliva a všech těchto věcí, které jsou nezbytně nutné pro mobilní válku moderní doby. To je také důvod, proč se může zdát, že konflikt se zasekává. Jednoduše Ukrajinci nemají dost sil na nějakou protiofenzívu, druhá strana je logisticky tak v háji, že není schopná nějakého průlomu a vyšší mobility vlastních ozbrojených sil," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný bezpečnostní analytik.

Podle ukrajinského velitelství »Jih« pokračují ukrajinské útoky na velitelství okupačních jednotek v okolí Chersonu a také na sklady munice, kterých bylo nyní údajně zasaženo šest. Na sociálních sítích se také objevily informace o explozích v blízkosti mostu přes řeku Inhulec v obci Darivka východně od Chersonu. Kyjev už řadu dní hovoří o počátku ofenzivních operací mířících k osvobození klíčového Chersonu, ukrajinské síly získaly zpět několik desítek obcí v jeho okolí a ruská strana do oblasti přesunuje další jednotky ve snaze posílit tamní obranu.

Na přesuny ruských sil tímto směrem v sobotu s odvoláním na zpravodajské informace upozornilo také britské ministerstvo obrany. "Dlouhé konvoje ruských vojenských automobilů, tanků, dělostřelectva a dalších zbraní se nadále přesouvají z ukrajinského Donbasu a míří na jihozápad," uvedlo ministerstvo v pravidelné situační zprávě. Zaznamenalo prý také pohyby techniky směrem z okupovaného Mariupolu, Berďansku a Melitopolu, ale také z Ruska samotného přes most přes Kerčskou úžinu na anektovaný Krym. Tyto jednotky mají podle Londýna »skoro s jistotou« posílit obranu okupovaného Chersonu.

Ruská válka na Ukrajině tak podle britského ministerstva vstupuje do nové fáze, kdy se nejtěžší boje přesouvají na přibližně 350 kilometrů širokou frontu mezi Záporožím a Chersonem, přibližně podél řeky Dněpru. Ukrajinská strana se tam soustředí na mosty, muniční sklady a strategicky významné železniční tratě s cílem výrazně oslabit ruské možnosti zásobování vlastních jednotek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.