Stávkou začalo odpočítávání konce vlády Petra Fialy, soudí bývalý hejtman Hašek

Petr Fiala a Marian Jurečka
Petr Fiala a Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Pravicové vlády škrtají, levicové přerozdělují. Jde o zcela legitimní přístupy, které mají své příznivce. Každá vláda, levicová nebo pravicová, by ale měla dodržovat základní pravidlo, tím je služba lidem. Kabinety v demokracii nevznikají proto, aby se z nich staly jakési královské výsosti, které hledí pohrdlivě na prostý lid, šlehají sadisticky karabáčem a jsou přesvědčeny o své neomylnosti. Nepřekvapí proto, že při mizerné komunikaci vlády Petra Fialy vypukla pondělní stávka, stejně jako nepřekvapují slova bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška pro ŽivotvČesku.cz, že začalo odpočítávání konce pětikoalice.

Premiéru Petru Fialovi se nedají upřít slušnost, dobré mravy a umírněné způsoby jednání. Jistě má i svou vizi, za kterou sveřepě jde, přesvědčen o tom, že nakonec přinese své plody ve prospěch republiky. Petr Fiala je tedy i trpělivý. Celá tato strategie, spíše ale přístup k životu a politice, má jednu zásadní vadu. Je zcela izolována od reálného života občanů, jako duch nad vodami se vznáší nad Českou republikou, kde narůstá nespokojenost. Ano, to je ona tolik kritizovaná mizerná komunikace vlády.

Možná se Petr Fiala domnívá, že v roce 2025 lidé ocení hospodářské úspěchy, které se mají dle jeho vizí dostavit. Potíž je v tom, že pokud chybí dialog se společností a místo něj nastupuje pedagogické kárání, mentorování a výroky hraničící s pohrdáním, Petr Fiala se může dočkat prohry ve volbách, i kdyby HDP rostlo o 10 procent. Lidé neodpouštějí, v demokracii zvláště, pokud cítí z politiků pohrdání. To jsou ony svetry, signály, neustálé ponižování nálepkováním do dezolátů, posměšky za nákupy ve slevách. Maloměšťácké pohrdání prostým člověkem zkrátka v Čechách vyvolává odpor.

Nepřekvapí proto, že bývalý jihomoravský hejtman a někdejší úspěšný politik ČSSD Michal Hašek považuje pondělní vzepětí odporu proti vládě za významný moment. "Stávka byla prvním systémovým protestem profesních skupin a naštvaných občanů proti asociální politice vlády amatérů a ignorantů. V tomto slova smyslu začalo včerejškem skutečně odpočítávání konce současné pětikoalice," sdělil Michal Hašek svůj pohled na dění pro ŽivotvČesku.cz.

Podle exhejtmana žije vláda Petra Fialy ve své vlastní bublině. "Opájí se svojí »geniálností« a vysíláním »jasných signálů«, i když jí týden za týdnem stíhá jedna politická a marketingová pohroma za druhou," poznamenal Michal Hašek, kterému vadí, že vláda nevede s odbory skutečný dialog. "Vláda si udělá čárku a jede dál ve své ekonomicky i sociálně diletantské politice, opřené zatím o pevnou sněmovní a senátní většinu a vyfutrovanou na Hradě panem prezidentem, který se tu a tam zmůže na slaboučké bububu."

Hlas politika, který se pohyboval na levé straně politického spektra je silný a k vládě nesmlouvavý. A je jedním z mnoha, kdy se nejčastěji objevují právě stesky na nekomunikaci vládních představitelů. Je to jako dlouhá sága bez konce, protože změna ve stylu není nikde zřejmá. Propagandistické plakáty a weby jsou absolutně zbytečné a vůbec kontraproduktivní, protože vyvolávají v lidech nelibost. Velká politika má prostě jedno velké úskalí. Pokud se politik dá na cestu odtržení od voličů, reálného života a získá přesvědčení, že má poslání, misi, na konci bývá kolize.

Symbolem takového způsobu politiky se stala, byť neprávem, francouzská královna Marie Antoinetta, které je připisován výrok: "Když nemají chleba, ať jedí koláče." Ne, nechceme tím naznačit, že Petra Fialu a jeho vládu čeká konec nešťastné Marie Antoinetty. Ale je to varování, že pokud se politik vžije do role pozemského spasitele, který nesmí hledět na stesky lidí v zájmu vyšší myšlenky, nikdy to nekončí dobře. A přitom stačí málo. Sejít z piedestalu moci a jít si s lidmi popovídat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.