Sto mrtvých vojáků v márnici. Rusko postupuje hlemýždím tempem, popsal analytik a upřesnil, co udělají Ukrajinci, až se ofenziva protivníka vyčerpá

Válka, Ukrajina - Ilustrační snímek
Válka, Ukrajina – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2022

Rusové útočí u Charkova a v Záporoží, tvrdé střety jsou hlášeny na Donbasu a v Mariupolu jsou dál bombardovány železárny, uvedl ve středu ukrajinský generální štáb. Vyostřenou ofenzivu podle něj doplnilo ostřelování Charkova z děl a minometů. Ruští vojáci se také pokusili zaútočit na Dovheňke, ale neuspěli. Ve znamení neúspěchu vidí ruský postup i vojenský analytik Lukáš Visingr. „Velký posun je mimo jejich schopnosti,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz


Pokud chtěl Kreml začátkem května oznámit průlom v bojích na Ukrajině, bude si ho zřejmě muset vymyslet. Útoky ze severu od Izjumu nepřinesly očekávané úspěchy, následný pokus prorazit od jihu v Záporožské oblasti u Orichivky byl odražen. Objevily se i nepotvrzené zprávy, podle kterých skončilo v márnici města Horlivka sto těl ruských vojáků z 1. armádního sboru padlých v bojích v Záporoží.

"Neumím si představit, že by do 9. května Rusové skutečně dosáhli něčeho opravdu zásadního, čím by se mohli pochlubit jako nějakým obrovským úspěchem. I kdyby se jim podařilo postoupit, tak maximálně obsadí nějaká města, která polovina Rusů nenajde na mapě. Úspěchem by pro ně bylo třeba obsazení Charkova nebo celého území Doněcké a Luhanské republiky, což je ale úplně mimo jejich schopnosti. V předchozích dvou týdnech postupovali hlemýždím tempem a Ukrajincům se naopak dařili protiofenzivy," popsal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Britská rozvědka uvedla, že se ruské síly pravděpodobně pokusí o další útok z oblasti u Izjumu, protože tam shromáždili 22 taktických skupin o síle praporu. Podle britského ministerstva obrany je nicméně pravděpodobné, že Rusové dobydou Kramatorsk a Severodoněck, čímž by získali kontrolu nad severovýchodem Donbasu a mohli se tam pokusit obklíčit ukrajinské obránce.

"Můj odhad je, že Rusové své cíle na Ukrajině neuskuteční, jejich ofenziva se vyčerpá, Ukrajinci přejdou do protiofenzivy a začnou je vytlačovat ze svého území. Na ruské území budou útočit ve smyslu leteckých a raketových úderů, což už ostatně dělají, ale postupovat tam pozemními silami by byla hloupost. Maximálně tam v rámci bitvy vstoupí nějaká jednotka, ale nezůstanou tam ani o minutu déle, než bude potřeba. Vojensky by to nemělo smysl a politicky by to poškodilo ten jejich obranný narativ," doplnil analytik Lukáš Visingr pro ŽivotvČesku.cz.

Výbuchy se v noci na středu ozvaly také ve Lvově, v Dnipru, u Kyjeva a v Kirovohradské oblasti. Podle ukrajinských médií šlo o další ostřelování ukrajinských měst ruskými raketami a střelami s plochou dráhou letu. Zasažen byl i blíže neupřesněný objekt v horách Zakarpatské oblasti, uvedl gubernátor Viktor Mykyta. Podle ukrajinských médií šlo o první ruský úder v této oblasti od začátku války. V tamních horách se mohou skrývat ukrajinské vojenské objekty a sklady, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.