Reklama:

Střet Ruska a NATO by měl podle analytika Krause jasného vítěze. Problém vidí už v tom, že Putin není schopen obsadit větší území na Ukrajině

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2024

Komentář: Severoatlantická aliance tento týden odstartuje historicky největší vojenské cvičení. Zapojí se do něj až 90 tisíc vojáků ze všech států aliance a Švédska. Cvičení ponese název Steadfast Defender (Pevný obránce) a potrvá až do května. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, zda by Rusko mělo vůbec zájem na konfrontaci s NATO. Uvedl, že si to v současnosti neumí představit, ohledně ozbrojených sil Ruska jde spíše o nepříznivý scénář. Cvičení aliance ovšem považuje za správný krok.

Reklama:

Do cvičení se zapojí i česká armáda, konkrétně do jeho dílčích součástí, potvrdila na dotaz ČTK mluvčí českého generálního štábu Magdalena Dvořáková. Steadfast Defender podle ní zaštiťuje cvičení na alianční, mezinárodní i národní úrovni. Češi se zúčastní cvičení Brilliant Jump, Loyal Leda a dalších dvou cvičení v květnu, uvedla.

Pokud by šlo o konfrontaci Ruska a NATO, podle mezinárodně uznávaného experta Josefa Krause nejde o pravděpodobný scénář. "Určitě samozřejmě není v silách Ruské federace se vojensky konfrontovat se Severoatlantickou aliancí. Síly NATO jsou úplně diametrálně odlišné a je to přesně vidět na tom, že ruské ozbrojené síly nejsou schopny ani reálně obsadit větší území na Ukrajině," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník.

Reklama:

"Jak by se potom chtěly poměřovat se silami NATO, které jsou někde jinde kvantitativně i kvalitativně. Ale to cvičení určitě dává smysl. Jednak právě z hlediska změny bezpečnostního prostředí, ale vlastně i lokalizace, protože pobaltské země jsou logicky potenciálním terčem ze strany Ruské federace. Vůči nim také Ruská federace dost často vypouští nejrůznější hrozby a samozřejmě jde o obranné nárazníkové pásmo pro Severoatlantickou alianci před případným ruským vojenským vstupem do střední Evropy," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný vojenský analytik a politolog Josef Kraus.

Švédsko a Finsko požádaly o vstup do NATO v roce 2022 v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Finsko se stalo 31. členem aliance loni v dubnu, Švédsko zatím čeká na schválení své žádosti v Turecku a Maďarsku. Švédští zástupci jsou ale již nyní zváni na některá jednání spojenců z NATO.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: